Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrody bylinowe dla początkujących

Barbara Sudolska-Stefaniak

Wiele osób boi się sadzić w ogrodzie byliny, bo sądzą, że wymagają dużo pracy. To mit, bo dobrze dobrane byliny naprawdę nie są zbyt absorbujące.

W wilgotnym, lekko zacienionym miejscu rosną funkie, tawułki i języczki. Z ceramicznej beczki pod nieczynną pompą 'wypływają' smagliczki
W wilgotnym, lekko zacienionym miejscu rosną funkie, tawułki i języczki. Z ceramicznej beczki pod nieczynną pompą 'wypływają' smagliczki
Fot. Barbara Sudolska-Stefaniak
Tymczasem ogród bez kwiatów jest jak bez duszy. Byliny wprowadzają do ogrodu kolor, zwiewność, lekkość i zapachy, a w dodatku pozostają na jednym miejscu przez wiele lat, dzięki czemu długo cieszą oczy. Nie musimy obsadzać nimi całego ogrodu, ale warto wyznaczyć jedną większą rabatę widoczną z okien lub z tarasu i na niej eksperymentować.

Propozycje zestawów bylin

Polecam na początek kilka sprawdzonych "pewniaków", bylin niewymagających i kwitnących długo - żółtą rudbekię błyskotliwą (kwitnie VI-IX), szałwię omszoną (VI-IX), i liliowce, spośród których odmiana 'Stella d'oro' kwitnie najdłużej (VI-IX). Do tego dodajmy, jako przerywnik, plamy krwistoczerwonej żurawki. Taka letnia rabata bardzo ożywi nasz ogród.

Jeśli wolimy spokojniejsze kolory, posadźmy wzdłuż brzegu rabaty kocimiętkę (V-VII), która fioletowoniebieską mgłą wypełni ogród i dodajmy do niej kilka fioletowych szałwii.

Przed liliowcami ładnie będą wyglądać fioletowe dzwonki karpackie (VI-VII).

Różowe jeżówki (VI-IX) posadzone wśród traw ozdobnych tworzą kompozycję naturalistyczną, a ich suche główki bardzo dobrze wyglądają nawet zimą.

Pod drzewami w półcienistych miejscach pięknie prezentują się funkie, jest mnóstwo odmian, małych i dużych, polecam biało obrzeżoną odmianę 'Patriot', a do większych ogrodów niebieską funkię Siebolda. Oprócz imponujących liści mają bardzo ładne kwiaty na długich łodygach.

W cieniu świetnie się prezentują tawułki, ale pod warunkiem, że mają wilgotne podłoże. Polecam także tiarellę lub kokoryczkę.

Pielęgnacja bylin

Rabata bylinowa początkowo wymaga pielenia, ale stopniowo rośliny wypełniają przestrzeń wypierając chwasty.

Zasady projektowania rabat bylinowych

Uprawiając byliny warto stosować kilka zasad:

- Nie sadzić pojedynczych egzemplarzy, tylko tworzyć grupy po kilka sztuk jednego gatunku.

- Łączyć rośliny o podobnych wymaganiach i dobierać je zgodnie z ich zapotrzebowaniem na wodę i światło.

- Przycinać przekwitłe kwiatostany - dzięki temu wiele kwiatów powtarza kwitnienie.

- Pozostawić byliny w ogrodzie na zimę - ośnieżone główki kwiatów ożywiają ogród zimą, a suche liście chronią rośliny przed mrozem.

- Wiosną usuwać zeszłoroczne liście i kwiaty, spulchniać ziemię wokół roślin i zasilać je nawozem lub kompostową ziemią.

Autor: Barbara Sudolska-Stefaniak, Pracownia Projektowa BIS

www.pp-bis.pl

Członek OSTO www.osto.pl

Zapraszamy na szkolenia i warsztaty dla projektantówwww.osto.pl



    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrody bylinowe dla początkujących