Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Karambola - Averrhoa carambola

Aleksandra Roycewicz

Nazywana jest gwiaździstym owocem - starfruit, bo jej plasterki wyglądają jak złociste gwiazdki. Są dodatkiem do wykwintnych dań i deserów.

Owoce karamboli pojawiają się w Polsce w sprzedaży od jesieni do wiosny. Są jednak mało znane. Jak smakują i jak je spożywać?

Rozpoznamy je bez trudu po niezwykłym wyglądzie. Mają wydłużony kształt (5-15 cm) i pięć żeber rozdzielonych głębokimi rowkami. Otacza je delikatna, błyszcząca woskowata skórka - żółta lub o lekko pomarańczowym zabarwieniu. Po przekrojeniu ukazuje się żółty miąższ o delikatnym owocowym aromacie. Jest lekko chrupiący, bardzo soczysty, bez włókien, w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości słodki lub kwaskowaty. W pełni owoce dojrzałe mają brązowe wierzchołki żeberek. W lodówce nie tracą swoich walorów przez blisko 3 tygodnie.

Kupione w sklepie karambole należy starannie umyć. Można je jeść na surowo w całości, ze skórką i nasionami (jednak brązowe grzbiety żeberek mocno dojrzałych owoców lepiej ściąć).

Ze względu na oryginalny wygląd po pokrojeniu na plastry używane są jako dekoracyjny, a zarazem smakowity dodatek do potraw. Można je podawać na surowo w sałatkach owocowych, lub z mięsem lub rybami, króciutko (przez 2 minuty) podsmażone na maśle i posypane odrobiną cukru. Całe owoce można suszyć i kandyzować (po nakłuciu skórki). Cierpkie odmiany świetnie nadają się na pikle, sosy, dżemy i do produkcji wina, a słodkie do wyrobu różnorodnych napojów orzeźwiających. W regionalnej kuchni na Jawie i w Indiach kwiaty karamboli wykorzystuje się jako przyprawę, liście zaś jako warzywo, o smaku podobnym do szpinaku.

Drzewo z tropików

Te oryginalne owoce rodzi karambola pospolita (Averrhoa carambola), zwana też oskomianem. Jest to wiecznie zielone drzewo z rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae). Jego ojczyzną jest Malezja, Indie i Sri Lanka. Obecnie uprawia się je w wielu krajach strefy tropikalnej, w rejonach, gdzie nie występują przymrozki.

W zależności od odmiany karambola osiąga od 7 do 10 m wysokości. Tworzy kwiaty niemal przez cały rok, lub przynajmniej przez dwa sezony, np. na Florydzie intensywnie kwitnie od kwietnia do maja i powtórnie od września do października. Owoce dojrzewają po upływie 6-8 tygodni. Zrywa się je ręcznie, gdy skórka pomiędzy żeberkami zaczyna żółknąć. W tym stadium można je przez kilka tygodni przechowywać w temperaturze 5-10°C. Żółkną po przeniesieniu do ciepłego pomieszczenia (22°C). Zawierają wówczas mniej cukru niż owoce, które dojrzewają na drzewie (tych jednak nie da się transportować).

Rumowy koktail. Obrać 6 karamboli, usunąć pestki i wierzchołki żeberek. Dodać banan, 3 łyżki stołowe miodu, pół szklanki rumu i 2-3 łyżeczki soku z limonki lub cytryny. Wszystkie składniki zmiksować. Podawać po schłodzeniu.

Egzotyczny deser

Kilka słodkich karamboli obrać, ścinając szczyty żeberek, pokroić w plastry. Włożyć do garnka, zalać niewielką ilością zimnej wody, dodać cukru wedle uznania i nieco cynamonu. Gotować co najmniej 15 minut. Schłodzić.

Autorka jest członkiem Związku Hodowców Owocowych Drzew Tropikalnych w Miami. Zdjęcia karamboli wykonała w swoim ogrodzie na Florydzie.

Skomentuj:

Karambola - Averrhoa carambola