Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)
Trzmielina oskrzydlona jesienią zachwyca szkarłatem liści. Do tego oferuje oryginalne detale - "kolczyki" owoców i korkowe "skrzydełka" wyrastające na gałązkach.
Trzmielina oskrzydlona
Blisko dwumetrowa trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), krzew z chłodnych rejonów Dalekiego Wschodu, przypomina naszą rodzimą trzmielinę zwyczajną (E. europaeus). Jednak wolniej od niej rośnie, jest gęstsza, bardziej rozłożysta i piękniej się przebarwia. Jej charakterystyczną cechą są cztery szerokie listwy korkowe, tzw. skrzydełka, którym roślina ta zawdzięcza nazwę gatunkową ("ala" to po łacinie skrzydło).
Płonący krzew trzmielina oskrzydlona
Oprócz oryginalnych listewek na pędach trzmielinę zdobią też efektowne owoce. Ceniona jest również za niezwykle intensywny jesienny koloryt liści. Amerykanie nazwali ją burning bush, a polski odpowiednik "płonący krzew" też bywa używany. Rzeczywiście, z oddali sprawia wrażenie jakby stała w płomieniach.
Trzmielina oskrzydlona - owoce
Czy ta wspaniała roślina ma jakąś wadę? No, może jedną. Jej piękne owoce, a także wszystkie pozostałe części, zawierają substancje, które ludziom mogą zaszkodzić. Ale ptaki chętnie jedzą jej owoce, a rudziki wręcz za nimi przepadają.
Trzmielina oskrzydlona - odmiany
Mało popularna odmiana 'Compactus' rośnie jeszcze wolniej niż krzewy typowe dla gatunku i ma gęsty poduchowaty pokrój. Z przebarwionymi liśćmi wygląda wręcz zjawiskowo. Niestety, słabo owocuje. To jednak nie przeszkodziło jej w zdobyciu sporego uznania projektantów ogrodów. Jej jesienny wizerunek wykorzystywany jest jako główna atrakcja końca sezonu. Razem z roślinami, które rwą oczy wiosną i latem, tworzy kompozycję efektowną przez cały rok. Odmiana 'Compactus' polecana jest też na formowane żywopłoty. Przycina się je pod koniec wiosny i późnym latem.
- 'Fireball' - dorastająca do ok. 1,5 m. i posiadająca zwarty, kulisty pokrój,
- 'Macrophyllus' – ok. 2 m. wys., ma lekko poskręcane pędy i liście
- 'Rudy Haag' – dorasta do ok. 0,6-1 m. wys.,
- 'Silver Cloud' – ok. 1 m. wys. - pokręcone listki ze srebrną obwódką
- 'Timber Creek' - rośnie szybciej od gatunku i można ją prowadzić na pniu
Trzmielina oskrzydlona - uprawa
Stanowisko. Najbardziej odpowiednie są dla niej miejsca słoneczne, ewentualnie lekko ocienione, bo na nich obficiej kwitnie i intensywniej się wybarwia.
Gleba. Zadowala się przeciętną glebą ogrodową. Jej odczyn nie ma większego znaczenia.
Nawożenie. Wystarczy krzew ściółkować kompostem, który także zabezpieczy ziemię przed utratą wilgoci i chwastami.
Pielęgnacja. Krzewy dobrze reagują na przycinanie, mogą być nawet sadzone w formie niewielkich żywopłotów.
Choroby i szkodniki. Wiosną soczyste przyrosty pędów nęcą szukające pożywienia mszyce. Kolonie tych owadów można zniszczyć, stosując opryski ziołowe lub preparatami chemicznymi.
Trzmielina pnąca (Euonymus fortunei). Rośliny pnące
Trzmielina oskrzydlona zimą
Trzmielina oskrzydlona jest mało wymagająca, dobrze znosi mróz i suszę - nie wymaga zimowego okrycia.
Trzmielina cięcie
Trzmielina dobrze znosi cięcie choć go niepotrzebuje, gdyż nie rozrasta się nadmiernie. Ciąć możemy trzmielinę w celu zagęszczenia krzewu lub formowania. Robimy to w pierwszym roku zaraz po posadzeniu skracając wszystkie pędy o 1/3 długości. Słabe i chore pędy wycinamy. Cięcie powtarzamy jeszcze przez 2 kolejne lata. Cięcie żywopłotów wykonujemy na koniec wiosny i późnym latem.
Trzmielina oskrzydlona sadzonki - cena
Krzewy trzmieliny oskrzydlonej bywają w sprzedaży w dużych centrach ogrodniczych i w sklepach internetowych (np. kielkowski-szkolka.pl, krzewy-ozdobne.com.pl). Kosztują 15-35 zł.
Trzmielina oskrzydlona - rozmnażanie
Latem można je rozmnożyć z sadzonek półzdrewniałych. Rozmnażanie polega odcięciu sadzonki długości 10 cm z dobrze zdrewniałych pędów z piętką lub kawałkiem 2 letniego drewna. Potem tak przygotowaną sadzonkę moczymy w ukorzeniaczu i wstawiamy do inspektu aż do wiosny- czasu sadzenia.
Trzmielina oskrzydlona na pniu
Ostatnio w Polsce pojawiła się nowa odmiana trzmieliny oskrzydlonej 'Timber Creek' - można ją kupić i prowadzić w formie drzewka na pniu. Jej cechą szczególną jest to że jej liście pięknie się wybarwiają na czerwono a drzewko rośnie szybciej niż inne odmiany.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany