Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Truskawka - Fragaria

dr Józef Gwozdecki, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach

By cieszyć się słodkimi owocami poziomek i truskawek z własnego ogródka, wcale nie trzeba zakładać warzywnika. Sadzonki można posadzić na rabacie bylinowej lub w pojemniku na tarasie.

Truskawka 'Selva'
Truskawka 'Selva'
Fot. www.markiewicz.pl
Na truskawki i poziomki czekamy zwykle z wielką niecierpliwością. By jeść zdrowe i aromatyczne owoce, warto znaleźć w ogrodzie choć trochę miejsca na kilka krzaczków różnych odmian. Wystarczy niewielka słoneczna i przewiewna grządka na lekkim i przepuszczalnym podłożu lub donica na tarasie.

Tajemnice poziomek...

Skąd się wzięły poziomki? Powstały w wyniku mutacji z poziomki leśnej. Pierwszą taką roślinę znaleziono w rejonie Alp i nazwano alpejską (Fragaria vesca var. alpina). Smakowite i dorodne odmiany uprawne uzyskano w wyniku prac hodowlanych. Poziomki te rozmnażamy przez nasiona, a uzyskane z nich młode rośliny nie dziczeją - ich owoce zachowują kształt i aromat charakterystyczny dla danej odmiany.

Większości z nas te niezwykle słodkie owoce kojarzą się z lasem i porą letnich wakacji. Jednak we własnym ogródku warto uprawiać nie tylko poziomkę leśną, ale również jej mieszańce ogrodowe. Poziomka leśna (Fragaria vesca) owocuje w czerwcu tylko przez kilka tygodni i takie też były jej pierwsze odmiany, np. 'Sansousi'. Wytwarzały one rozłogi, które wprawdzie ułatwiały rozmnażanie, ale trzeba było je kilkakrotnie przycinać. Obecnie są one polecane do zadarniania nachylonych skarp. Kilka takich okazów można również posadzić pomiędzy bylinami na skalniaku. Na grządki lub na rabaty warto wybierać poziomki bezrozłogowe - 'Rugia', 'Baron Solemacher' lub nową francuską odmianę 'Regina'. Ich główną zaletą jest to, że owocują przez całe lato, z krótką przerwą przy końcu lipca. Zatem sadząc w ogrodzie kilka różnych odmian, można zrywać świeże owoce od czerwca aż do jesieni.

...i truskawek

Historia truskawki jest zaskakująca. Powstała z dwóch gatunków poziomek - chilijskiej (Fragaria chiloensis) z Ameryki Południowej i wirginijskiej (F. virginiana) z Ameryki Północnej. Gdy te dwa gatunki sprowadzono do Europy i posadzono obok siebie, doszło do krzyżowego zapylenia. Uzyskana w ten sposób roślina zaskoczyła ogrodników - takich wielkich owoców nie wytwarzała dotychczas żadna poziomka! Okazałe, smakowite i soczyste nowe poziomki stały się rewelacją na wystawach ogrodniczych, po czym trafiły na stoły najznakomitszych osób. Wszystko to wydarzyło się w XVII wieku. Hodowcy ochrzcili nowo powstały gatunek, nadając mu niezależnie nazwy poziomka wielkokwiatowa (Fragaria x grandiflora) i ananasowa (F. ananassa).

Obecnie na całym świecie, również w Polsce, powstają wciąż nowe odmiany truskawek o coraz większych i smaczniejszych owocach. Nie zapomniano też o ich funkcji ozdobnej i wyhodowano odmiany o różowych kwiatach. W Polsce możemy kupić truskawkę 'Pink Panda', która doskonale sprawdza się na rabatach i w pojemnikach.

Skomentuj:

Truskawka - Fragaria