Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Glicynia chińska - Wisteria Sinensis

(Red.)

10.05.2011 OPOLE , ZAKWITLA GLICYNIA PODOBNO NAJWIEKSZA NA OPOLSZCZYNIE , RESTAURACJA GRABOWKA - NALESNIKARNIA . FOT. RAFAL MIELNIK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: KWIAT KWIATY KWITNIE
Glicynia
Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Glicynia jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin pnących - głównie dzięki niebieskofioletowym kwiatom zebranym w długie (do 30 cm), okazałe grona. Kwitnie bardzo obficie w maju-czerwcu (jej owocami są duże strąki).

Rośnie silnie i pnie się do wysokości 10 m. Owija się wokół podpór i przykrywa zwartą gęstwiną ściany domów, pergole i trejaże. Ze względu na intensywny wzrost pnącza dobrze jest pamiętać o przycinaniu pędów późną jesienią.

Glicynia najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na żyznej i wilgotnej glebie. Chociaż jest dość wytrzymała na mróz, jej pączki kwiatowe mogą przemarzać w czasie ostrych zim. Dlatego jesienią warto usypać wokół rośliny kopczyk z ziemi i osłonić pędy matą słomianą. Jeżeli nawet glicynia zostanie uszkodzona przez mrozy, to zwykle na wiosnę wypuszcza zdrowe pędy od korzeni, tzw. odrosty korzeniowe.

Oprócz walorów dekoracyjnych zaletą tego pnącza jest to, że zwabia pszczoły i inne owady odżywiające się nektarem z kwiatów. Przyciąga też ptaki, które chętnie zakładają gniazda w gęstwinie jej pędów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Glicynia chińska - Wisteria Sinensis