Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modne kompozycje w donicach

Tekst Jolanta Zdanowska i Małgorzata Szymczykiewicz

W donicach można w zasadzie sadzić wszystko - od roślin jednorocznych, poprzez byliny, krzewy, aż do małych drzewek. Wybór zależy od wielkości donicy i naszej fantazji.

09.09.2005 TYCHY , PLANTPOL TARGI , KWIATY
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Barwnymi kompozycjami w pojemnikach można zdobić dowolne fragmenty ogrodu, zwłaszcza te, w których niewiele jest miejsca na rabaty albo nie ma go wcale. A na tarasy nadają się wprost idealnie. Wielu właścicieli działek uważa - i słusznie - że bez przynajmniej kilku donic z kwiatami ogród nie ma uroku.

Kompozycje w donicach pozwalają zmieniać wystrój ogrodowego zakątka tak często, jak tylko zapragniemy. Można też szybko i bez trudu wymienić przekwitłą lub uschniętą roślinę na nową, by kompozycja znowu wyglądała pięknie i świeżo. Szczególnie latem mamy niemal nieograniczone możliwości tworzenia oryginalnych zestawów, dobierając rośliny nie tylko ze względu na kształt i barwę kwiatów, ale również oryginalne liście i zróżnicowane pokroje.

Piękna kompozycja wymaga właściwej oprawy, ale i z tym nie ma kłopotu, ponieważ sklepy ogrodnicze i wnętrzarskie, a nawet zwykłe supermarkety pełne są donic w najróżniejszych stylach i kolorach. Warto tylko pamiętać, żeby pasowały do otoczenia, a jeśli mają zimować w ogrodzie czy na tarasie, musimy wybrać mrozoodporną ceramikę.

Do ogródka w wiejskim stylu wybierzmy proste pojemniki ceramiczne czy drewniane albo zwyczajne wiklinowe kosze wyłożone od środka folią. Do klasycznego eleganckiego zakątka wstawmy kamienne lub ceramiczne stylizowane donice w kształcie amfor lub waz. W nowoczesnym ogrodzie dobrze się będą czuły pojemniki metalowe lub z glazurowanej ceramiki o geometrycznych prostych liniach (możemy poszukać ceramiki z metalicznym połyskiem), a w romantycznym - pastelowe, w delikatne wzorki. Możemy się też zdecydować na nietypowe naczynia. Roślinne kompozycje będą dobrze wyglądały nawet w starym wiadrze, korycie czy zapomnianej drewnianej skrzynce balkonowej.

Skomentuj:

Modne kompozycje w donicach