Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy odmiany aktinidii

Opracowanie Małgorzata Łączyńska na podstawie informacji Szczepana Marczyńskiego

AKTINIDIA OSTROLISTNA rośnie bardzo silnie, nawet do 8 m długości. Puszczona "na żywioł" szybko okrywa podporę gęstwiną zieleni.
AKTINIDIA OSTROLISTNA rośnie bardzo silnie, nawet do 8 m długości. Puszczona "na żywioł" szybko okrywa podporę gęstwiną zieleni.
Fot. archiwum prywatne
Aktinidia ostrolistna

'Weiki'

Odmiana niemiecka. Okazy żeńskie i męskie. Męskie są dobrym zapylaczem dla wszystkich odmian aktinidii ostrolistnej. Daje dużo owoców, dojrzewających w październiku i długo utrzymujących się na gałązkach. Zdobią ją również ładne lście. Odporna na mrozy do -30°C

'Jumbo'

Odmiana żeńska. Pochodzi z Włoch, ale wytrzymuje mrozy do -25°C. Jej wyjątkowo duże zielonożółte owoce (długość do 5 cm, waga do 30 g) są bardzo słodkie i trwałe. Dojrzewają na początku października.

'Issai'

obupłciowa odmiana japońska doskonała do małych ogrodów. Zgrabny zwarty krzew. Wytrzymuje mrozy do -25°C. Owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Owoce dojrzewają dopiero pod koniec października.

'Ken's Red'

Odmiana żeńska, z Nowej Zelandii. Wytrzymuje mrozy do -25°C. Owoce duże (około 4 cm długości), słodkie, trwałe. Na słońcu czerwienieją. Zaczynają dojrzewać pod koniec września i na początku października.

'Geneva'

Odmiana żeńska amerykańska, odporna na mrozy do -30°C. Daje dużo owoców - słodkich, z miodowym posmakiem i lekkim aromatem. Dojrzewa wcześniej od innych odmian (wrzesień, październik), lecz owoce szybko opadają.

Aktinidia pstrolistna

(Actinidia kolomikta) kwitnie i owocuje wcześniej niż ostrolistna. Trzeba ją traktować raczej jako pnącze ozdobne niż krzew owocowy, bo dojrzałe jagody od razu opadają na ziemię, co utrudnia ich zbieranie.

Skomentuj:

Wybieramy odmiany aktinidii