Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od gaury do żeniszka - biało-błękitne kwiaty jednoroczne

Alicja Gawryś

Nic tak dobrze nie robi na chandrę, jak spojrzenie w pogodne niebo. A jak sobie radzić, gdy dzień jest pochmurny? Jeśli mamy błękitną rabatę, antidotum na smutki jest zawsze pod ręką.

Gatunków o czysto niebieskich kwiatach nie ma zbyt wiele. Wśród drzew i krzewów znoszących kaprysy naszego klimatu można je policzyć na palcach jednej ręki. To zaledwie kilka odmian lilaków, hortensji, ketmii syryjskiej oraz powojników. Większy wybór jest wśród bylin i kwiatów jednorocznych. Na rabatach warto je zestawić z biało kwitnącymi roślinami. Biel podkreśli różnice w odcieniach niebieskiego.

Zaprezentowaną rabatę najlepiej założyć w słonecznym miejscu. Młode krzewy oraz rozsadę bylin, kwiatów jednorocznych i sezonowych można kupić w sklepach ogrodniczych albo samemu wysiać nasiona.

Rabata sezonowa

Przedstawiona tu kompozycja ma formę wijącej się wstęgi. Można ją umieścić np. na skraju trawnika. Najwyższe punkty rabaty to wilce rosnące przy palikach. Wszystkie rośliny kwitną nieprzerwanie od połowy maja (kiedy miną ostatnie przymrozki) do września, a nawet października, jeśli długo utrzymuje się ciepła pogoda. Najładniejszą rozsadę produkują ogrodnicy, ale żeniszek, smagliczkę i lobelię możemy otrzymać z własnych wysiewów. Nasiona siejemy do skrzynki w marcu lub w kwietniu i ustawiamy na parapecie w domu, tunelu foliowym albo szklarni. Wilce, które nie lubią przesadzania, wysiewamy w maju wprost do gruntu.

Prezentują się najpiękniej

Niecierpek. Roślina o zwartym pokroju, wysokości 20-25 cm. Odmiany biało kwitnące to 'Improved Samoa' i 'Moorea'. Rozstawa: 30 x 30 cm.

Żeniszek. Tworzy gęste kępki wysokości 20-30 cm. Odmiany niebieskie to m.in. 'Alto Blue', 'Artist Basso Blue' (na zdjęciu). Rozstawa: 20 x 20 cm.

Smagliczka. Jej niskie (10-15 cm) kępy są pokryte wonnymi kwiatami. Białe odmiany to 'Alice White', Little Dorrit'. Rozstawa: 15 x 15 cm.

Gaura. Ma smukłe łodygi długości 60-90 cm. Biała jest m.in. 'Karalee White'. Rozstawa: 50 x 50 cm.

Złocień krzewiasty. Roślina wysokości 30-80 cm, (na zimę należy ją wynieść do pomieszczenia). Odmiany białe to np. 'Dana' i 'Polly' oraz większość z serii Molimba. Na jednej rabacie sadzimy dwa, trzy pojedyncze okazy.

Wilec. Pnącze to prowadzimy przy podporach wysokości 1-3 m, nasiona siejemy co 30 cm. Odmiana niebiesko kwitnąca to np. 'Heavenly Blue'.

Lobelia. Rośliny wysokości 15-20 cm. Odmiany białe to np. 'Paper Moon', niebieskie - 'Blue Moon'. Rozstawa: 10 x 10 cm.

Szałwia otwarta. Odmiana 'Oceania' dorasta do 60 cm wysokości. Rozstawa: 30 x 30 cm.Skomentuj:

Od gaury do żeniszka - biało-błękitne kwiaty jednoroczne