Od aksamitek do szarłatu - jednoroczne kwiaty z słonecznych kolorach
Miłośnikom roślin, którzy kochają ciepłe barwy, proponujemy założenie rabaty w złocisto-czerwonej tonacji.
Dla rabat obu typów przeznaczamy miejsce dobrze nasłonecznione, na przeciętnie żyznym podłożu. Już teraz warto rozrysować na kartce plan wybranej rabaty, uwzględniając jej właściwe rozmiary w ogrodzie. Dzięki temu łatwo będzie obliczyć liczbę potrzebnych okazów (podajemy gęstość rozmieszczenia rozsady).
Realizację projektu dla rabaty sezonowej wyznaczamy na drugą połowę maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Rozsadę można kupić w sklepie ogrodniczym albo przygotować samemu. Niektóre gatunki wysiewamy w marcu lub kwietniu pod osłoną (np. na parapecie), inne wprost na rabatę.
Rośliny wieloletnie można sadzić od kwietnia do września, a w przypadku krzewów liściastych - nawet do listopada. Należy jednak zrezygnować z tych prac w czasie dużych upałów i długotrwałych okresów suszy, które utrudnią przyjęcie się roślin.
Rabata sezonowa
Tę kompozycję warto rozplanować symetrycznie, w taki sposób, by gatunki i odmiany powtarzały się kilkakrotnie w pewnym porządku. Rośliny sadzimy w czterech szeregach - od najniższych z przodu kompozycji do najwyższych z tyłu. Rabata znajduje się na tle żywopłotu z tui 'Smaragd". Wszystkie wymienione tu rośliny kwitną przez cały sezon - od chwili posadzenia w maju do jesiennych przymrozków. Rysunek przedstawia rabatę w pełni sezonu, latem.
- Więcej o:
- rabata
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie
Rabata w angielskim stylu
Irys - Iris
Tajniki uprawy truskawek