Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od aksamitek do szarłatu - jednoroczne kwiaty z słonecznych kolorach

Alicja GAWRYŚ

Miłośnikom roślin, którzy kochają ciepłe barwy, proponujemy założenie rabaty w złocisto-czerwonej tonacji.

Zima to świetna pora na planowanie ogrodowych założeń. Mając wolny zakątek do zagospodarowania, zastanówmy się, czy lepiej utworzyć kompozycję sezonową, czy wieloletnią. W pierwszym wypadku możemy co roku sadzić inne rośliny, uzyskując za każdym razem różne efekty. Wymaga to jednak sporego nakładu pracy. Natomiast rabata z krzewów i bylin pozostaje w niezmienionym składzie nawet przez całe dziesięciolecia. Z wiekiem "dojrzewa" i staje się coraz wspanialsza. Jej pielęgnacja jest dosyć prosta.

Dla rabat obu typów przeznaczamy miejsce dobrze nasłonecznione, na przeciętnie żyznym podłożu. Już teraz warto rozrysować na kartce plan wybranej rabaty, uwzględniając jej właściwe rozmiary w ogrodzie. Dzięki temu łatwo będzie obliczyć liczbę potrzebnych okazów (podajemy gęstość rozmieszczenia rozsady).

Realizację projektu dla rabaty sezonowej wyznaczamy na drugą połowę maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Rozsadę można kupić w sklepie ogrodniczym albo przygotować samemu. Niektóre gatunki wysiewamy w marcu lub kwietniu pod osłoną (np. na parapecie), inne wprost na rabatę.

Rośliny wieloletnie można sadzić od kwietnia do września, a w przypadku krzewów liściastych - nawet do listopada. Należy jednak zrezygnować z tych prac w czasie dużych upałów i długotrwałych okresów suszy, które utrudnią przyjęcie się roślin.

Rabata sezonowa

Tę kompozycję warto rozplanować symetrycznie, w taki sposób, by gatunki i odmiany powtarzały się kilkakrotnie w pewnym porządku. Rośliny sadzimy w czterech szeregach - od najniższych z przodu kompozycji do najwyższych z tyłu. Rabata znajduje się na tle żywopłotu z tui 'Smaragd". Wszystkie wymienione tu rośliny kwitną przez cały sezon - od chwili posadzenia w maju do jesiennych przymrozków. Rysunek przedstawia rabatę w pełni sezonu, latem.

  • Aksamitka wzniesiona. Osiąga wysokość 50-100 cm. Od czerwca do października zdobią ją duże kwiaty. Dobrze rośnie w słońcu. Nasiona siejemy w kwietniu. Rozstawa: 25 x 30 cm.

  • Fasola wielkokwiatowa. Pnącze osiągające 2-4 m wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Lubi słońce i dość żyzne podłoże. Nasiona siejemy w maju do gruntu, w dołki co 50-60 cm.

  • Rudbekia owłosiona. Roślina wysokości 80-100 cm. Kwitnie od lipca do września. Lubi słońce. Nasiona wysiewamy pod osłoną w marcu. Rozsadę sadzimy w rozstawie 30 x 30 cm.

  • Szałwia szkarłatna. Roślina wysokości 50-60 cm. Kwitnie od czerwca do września. Lubi słońce i lekką, żyzną ziemię. Nasiona siejemy w marcu pod osłoną. Rostawa 25 x 40 cm.

  • Aksamitka wąskolistna. Roślina wysokości 15-20 cm. Od lipca do października tworzy drobne kwiaty. Wymaga słońca i żyznej ziemi. Wysiew w kwietniu pod osłoną. Rozstawa: 20 x 30 cm.

  • Szarłat wiechowaty. Dorasta do 30-40 cm. Kwitnie od lipca do października. Lubi słońce i zasobną ziemię. Nasiona siejemy pod osłoną w kwietniu. Siewki sadzimy w rozstawie 40 x 50 cm.

  • Aksamitka rozpierzchła. Osiąga wysokość 20-35 cm. Kwitnie do jesieni. Znosi półcień i prawie każdą glebę. Nasiona siejemy do gruntu w kwietniu. Rozstawa (po przerwaniu siewek) 15 x 30 cm.

  • Nagietek lekarski. Dorasta do wysokości 25-60 cm. Kwitnie przez całe lato. Nasiona wysiewamy w kwietniu do gruntu. siewki przerywamy, pozostawiając je w rozstawie 20 x 25 cm.

  • Niecierpek nowogwinejski. Wysokość 15-25 cm. Kwitnie od maja do przymrozków. Rośnie w półcieniu, w żyznym podłożu. Rozsadę sadzimy w rozstawie 25 x 30 cm.

  • Kroplik złoty. Dorasta do 20-40 cm. Kwiaty rozwijają się od czerwca do września. Roślina lubi półcień i żyzne podłoże. Wysiew pod osłoną. Rozstawa: 15 x 20 cm.

  • Nasturcja ogrodowa. Roślina o płożących pędach długości 40-50 cm. Kwitnie od czerwca do września. Wysiew do gruntu w połowie maja. Rozstawa 20 x 25 cm.

  • Skomentuj:

    Od aksamitek do szarłatu - jednoroczne kwiaty z słonecznych kolorach