Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny do oczek wodnych

Piotr Syga

Rośliny są niezastąpioną ozdobią oczek wodnych. Najpiękniejsze są gatunki kwitnące, dlatego nie powinno ich tutaj zabraknąć.

Rozpław sercowaty kwitnie na niebiesko.
Rozpław sercowaty kwitnie na niebiesko.
Fot. Katarzyna Bellingham, Agnieszka Syga, Agnieszka Waszak
Nad wodą panują znakomite warunki dla wielu kwitnących roślin. Dobrze rosną tu nie tylko gatunki wodne i wilgociolubne - roślinom sprzyja powietrze nasycone wilgocią. Ponadto kwiaty odbijają się w wodzie, co podkreśla efekt.

Ogrodowe oczka wodne, nawet gdy przypominają naturalne, różnią się od nich diametralnie. Są szczelne, więc na brzegach od strony ogrodu za warstwą folii, laminatu, betonu bądź bentonitu jest sucho. W strefie przybrzeżnej trzeba więc wygospodarować przestrzeń dla bylin lubiących podmokłe stanowiska - zrobić wykop głębokości ok. 20-30 cm i dowolnej wielkości, uszczelniony tym samym materiałem co staw i wypełniony podłożem, do którego przesiąka woda z sadzawki. Ziemia tu będzie mokra, odpowiednia dla roślin z tzw. strefy błotnej.

Jeżeli mamy już jeziorko, nie trzeba go rozkopywać. Wystarczy po prostu obok niego urządzić zbiornik taki jak opisany powyżej, lecz uszczelniony oddzielnym kawałkiem folii. Żeby podłoże w nim było stale wilgotne, od czasu do czasu wlewamy do niego wodę. W większych sadzawkach można pozwolić sobie na tzw. kontrolowane przesiąkanie. Wystarczy w wybranym miejscu nieco obniżyć przegrodę kapilarną lub przełożyć przez nią pas grubej geowłókniny igłowanej i przysypać ją drobnoziarnistym podłożem. Obok, od strony ogrodu można posadzić kwiaty lubiące podłoże wilgotne.

W doborze roślin kilku gatunków nie sposób pominąć.

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica). Tworzy kępy wąskich liści. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są niebieskie, a u odmian także białe i bladoróżowe. To idealna roślina do obsadzania przybrzeżnych podmokłych stref zbiornika. Lubi słońce lub półcień oraz gliniaste podłoże z dodatkiem torfu i kompostu.

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria). Osiąga ok. 1 m wysokości. Liście są ciemnozielone i przebarwiają się jesienią na czerwono. Purpuroworóżowe kwiaty pojawiają się całe lato. Są drobne, ale licznie zebrane na łodygach w formie kłosów. Krwawnice najlepiej sadzić w grupach, w podłożu gliniastym użyźnionym torfem i kompostem. Lubią miejsca słoneczne, na podmakających brzegach zbiornika.

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata). Kwitnie żółto prawie całe lato. Osiąga 0,8 m wysokości i dzięki licznym rozłogom szybko tworzy efektowne grupy. Odmiana 'Alexander' ma biało upstrzone liście. Tojeść kropkowaną sadzi się w podłożu gliniastym, wzbogaconym kompostem i torfem. Miejsce: słoneczne lub półcieniste, w przybrzeżnej podmakającej strefie.

Mięta nadwodna (Mentha aquatica). Dorasta do 50 cm wysokości. Jej liście poruszone rozsiewają w powietrzu przyjemny zapach - tę roślinę nie tylko widać, ale i czuć, można ją też posmakować, zaparzając w szklance. Mięcie dodają uroku różowofioletowe kwiaty pojawiające się w kątach liści latem. Roślinę należy sadzić w podłożu gliniastym z dodatkiem torfu, na stanowisku słonecznym lub półcienistym, na podmokłym brzegu lub w wodzie do 10 cm głębokości.

Knieć błotna (Caltha palustris). Jej żółte kwiaty pojawiają się już w kwietniu i są o tej porze efektowną i praktycznie jedyną ozdobą oczka. Po kwitnieniu (niekiedy trwa do końca maja) pozostają szerokie mięsiste liście. Spośród odmian najbardziej znana jest pełnokwiatowa 'Multiplex'. Kaczeńce lubią podłoże gliniaste, z domieszką torfu i kompostu. Najlepsze są dla nich miejsca półcieniste, na rabacie podmokłej lub płytko (do 10 cm) w wodzie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny do oczek wodnych