Iglaste miniaturki
Pośród iglaków są również odmiany miniaturowe, idealne na maleńkie rabaty, skalniaki, a nawet do donic.
Gdzie je sadzić
Możliwości wykorzystania miniaturowych drzewek i krzewów iglastych jest sporo. To wymarzone rośliny na skalniaki, suche murki i balkony, do donic i innych pojemników. Można nimi obsadzać rabaty pod oknami i obrzeża tarasów - możemy być pewni, że rośliny nie rozrosną się i nie zasłonią dostępu światła do mieszkania. Efektownie prezentują się też przed wejściem do domu, w zaułkach i kątach przy schodach. Korzenie iglastych miniaturek rozrastają się słabo i zagłębiają płytko, dlatego rośliny te są idealne do sadzenia blisko murów budynku i we wnękach. Można nimi uzupełnić każdą kompozycję, zarówno z roślin, jak i kamieni. Pamiętajmy jednak, żeby sąsiednie okazy nie rosły zbyt wybujale i nie zagłuszyły malutkiego drzewka.
Jak o nie dbać
Jeśli spełnimy wymagania miniaturek, będą rosły przez wiele lat, zarówno w gruncie, jak i w pojemniku.
Stanowisko. Rośliny te lubią dużo światła, dlatego najlepsze dla nich są miejsca słoneczne. Posadźmy je jednak tak, aby w południe były ocienione (zwłaszcza odmiany o delikatnych i soczystozielonych igłach). Na ostrym słońcu natomiast lepiej sobie poradzą odmiany srebrzyste. Stanowisko powinno być zaciszne. Unikajmy miejsc w przeciągach, które wysuszają roślinę. Miniaturka powinna rosnąć nieco powyżej poziomu gruntu, nie zaś w zagłębieniach. Zapobiegnie to zalewaniu wrażliwych na gnicie korzeni podczas obfitych deszczy lub wiosennych roztopów.
Podłoże. Iglaki sadzimy w podłożu przepuszczalnym i lekko kwaśnym, np. w mieszaninie piasku z żyzną ziemią ogrodową. Warto też, aby było w nim trochę gliny, której zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci i składników pokarmowych. Jeśli ziemia w ogrodzie jest słabo przepuszczalna dla wody, na dnie zagłębienia, w którym posadzimy roślinę, warto ułożyć kilkucentymetrową warstwę drenażu keramzytu, żwiru czy grysu. Dobry drenaż potrzebny jest także w pojemnikach. Ponadto w ich dnie zróbmy kilka dużych otworów odpływowych.
Podlewanie. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, lecz nigdy mokra. Częste, lecz umiarkowane podlewanie konieczne jest w miejscach pod zadaszeniami i na stanowiskach w pełnym słońcu, zwłaszcza podczas suszy. Dla ułatwienia można zainstalować system automatycznego nawadniania i dostarczać wodę metodą kropelkową.
Nawożenie. Od wiosny do połowy lata co miesiąc dokarmiamy miniaturki nawozami do iglaków lub biohumusem - najlepiej przez podlewanie. Stężenie nawozów nie może być jednak zbyt duże - rozcieńczajmy je w większym stopniu niż zaleca producent.
Zimowanie. Przez pierwsze dwie zimy po posadzeniu drzewka okrywamy. Nie zapominajmy też delikatnie podlewać roślin podczas zimowych ociepleń. Wymagają tego przede wszystkim egzemplarze sadzone w pojemnikach pod zadaszeniami i nagrzewające się na słońcu. Jeśli donice dają się przestawiać, umieśćmy je w miejscu zacienionym i zacisznym.
Zwalczanie szkodników. Osłabione suszą iglaki mogą być atakowane przez szkodniki, np. mszyce, przędziorki czy tarczniki. Najlepiej zwalczać je insektycydami o działaniu układowym, takimi jak Mospilan czy Confidor. Preparatami tymi rośliny można opryskiwać lub podlewać - wtedy pobierane są przez korzenie i rozprowadzane wraz z wodą do wszystkich części rośliny.