Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwitnące nowości na sezon 2008

Tekst Anna Mulewska, Małgorzata Kacperska

Nowy sezon tuż-tuż. Zaczynamy snuć marzenia o ogrodach rozkwitających kaskadami kwiatów. Hodowcy od dawna są na to przygotowani. Szykują nam mnóstwo ciekawych nowości i niespodzianek.

GazetaDom.pl - powiedz nam, co o nas myśliszW pracach nad tworzeniem odmian roślin ozdobnych hodowcy skupiają się nie tylko na tym, by zmienić ich wygląd (inne barwy i odcienie, pełne kwiaty, różna wielkość). Zależy im również na tym, by nowe odmiany kwitły jak najdłużej i jak najobficiej.

Producenci (i klienci) przywiązują ponadto wagę do wytrzymałości roślin. Nowe odmiany muszą być odporne na choroby i szkodniki oraz dobrze znosić zmienną pogodę - zarówno suszę, jaki i nadmiar opadów. Ważne też, by można je było zastosować w różnych aranżacjach. Hodowcy tworzą w obrębie gatunku (np. petunii) odmiany przystosowane do uprawy w pojemnikach i zupełnie inne - na ogrodowe rabaty.

Co i jak łączyć

W tym sezonie nadal triumfy będą święcić duże kwiaty w jak najszerszej palecie barw (od ostrej czerwieni, przez fiolety, po biele). Ważne będą liście - ich kształty, kolory, faktury. Czasem urodą nie ustępują one kwiatom i - co ważne - są atrakcyjne przez cały sezon. Odmiany o ozdobnych liściach wykorzystuje się także do obsadzania skrzynek i wiszących koszy, często w zestawieniach z kwiatami jednorocznymi. Te ostatnie chętnie wprowadza się także na rabaty bylinowe. Na początku sezonu warto wybrać kilka gatunków i odmian o zróżnicowanych, mocnych barwach i różnym terminie kwitnienia. Wysiane czy posadzone wśród bylin i krzewów zdążą do jesieni kilkakrotnie odmienić aranżację rabaty.

Od kilku lat popularne są gatunki o zwisających pędach. Zajmują mało miejsca, bo dobrze rosną w wiszących pojemnikach, i szybko tworzą masę bujnej zieleni. Powinni więc o nich pamiętać szczególnie właściciele małych ogródków.

Skomentuj:

Kwitnące nowości na sezon 2008