Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ziołowe SPA

Jarosław Przybył, SGGW Warszawa

Urlop już się skończył, a zmęczenie daje o sobie znać i nastrój nie najlepszy? Jeśli masz w łazience wannę, spraw sobie aromatyczną ziołową kąpiel.

Ostatnio bardzo modne są różne zabiegi zwane spa (od nazwy belgijskiego miasta Spa, znanego ze źródeł mineralnych) - kąpiele, masaże wodne i inne metody pomagające zachować dobre samopoczucie i urodę. By z nich korzystać, nie trzeba wyjeżdżać do ekskluzywnych ośrodków. Spa możemy sobie zafundować we własnej wannie, nie wydając ani złotówki. Skutecznie bowiem działają także kąpiele z ziół, które rosną w ogrodach, na polach i łąkach. Niektóre, na przykład kwitnący wrzos, nostrzyk i macierzankę, da się zebrać jeszcze teraz. Kilka garści świeżych lub suszonych ziół wsypujemy do 1-3 l letniej wody i robimy napar pod przykryciem, powoli doprowadzając go do wrzenia lub odwar, gotując go jeszcze przez kilka minut. Otrzymany płyn przecedzamy i wlewamy do kąpieli (wygotowane rośliny możemy włożyć do płóciennego woreczka i też wrzucić do wanny). Ziołowej kąpieli o temperaturze 37-39°C zażywamy przez 10-20 minut, nie stosując mydła ani jego zamienników. Jeżeli zależy nam na lekkiej pianie, możemy dodać do ziół garść mydlnicy lekarskiej, a dla zapachu różanych płatków. Po kąpieli warto się zrelaksować - najlepiej poleżeć przez dłuższą chwilę, przywołując miłe wspomnienia z wakacji.

Sprawdzone przepisy - mieszanki ziołowe do kąpieli

Kąpiel relaksująca:

Dwie garści kwiatów lipy oraz po jednej garści rozdrobnionego kłącza tataraku, kwiatów lawendy i kwiatów wrzosu (odwar).

Kąpiel uspokajająca:

Po dwie garści kwiatów lawendy, kwiatostanów lipy i ziela macierzanki. Po zawrzeniu gotujemy jeszcze 3-5 minut.

Kąpiel pobudzająca:

Po trzy garści lnicy pospolitej i babki lancetowatej oraz dwie garści ziela nostrzyka (odwar). Po tej kąpieli najlepiej nie wycierać się, tylko owinąć dużym ręcznikiem albo prześcieradłem i położyć. Nie tylko pobudza, a także regeneruje skórę.

Kąpiel macierzankowa:

Osiem garści ziela macierzanki (odwar). Po tej kąpieli również najlepiej nie wycierać się, lecz owinąć ręcznikiem i położyć. Kąpiel działa dezynfekująco oraz wzmacnia, pobudza krążenie i regeneruje skórę.

Kąpiel odmładzająca:

Cztery garści ziela przywrotnika oraz po garści kwiatów rumianku, kwiatów lipy, kwiatów kasztanowca i kwiatów oraz liści ślazu dzikiego (odwar). Przywraca skórze elastyczność, zmniejsza zmarszczki, usuwa drobne przebarwienia.

Sprawdź inne przepisy

Skomentuj:

Ziołowe SPA