Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa rekreacja w kontakcie z wodą

Ewa Knaflewska

Nawet ci, co nie lubią pływać, wypoczynek kojarzą z wodą. Wakacyjne przyjemności znad jezior, morza czy kurortów SPA na co dzień można zastąpić wygodną wanną, sauną, a nawet przydomowym basenem.

Sauna w domu

Jedną z największych zalet sauny jest to, że nie trzeba dysponować dużą powierzchnią, by ją zamontować. Dostępne na rynku kabiny gotowe mają powierzchnię już od 100×100 cm (mieszczą dwie ławki do siedzenia). Dla rodziny trzy-, czteroosobowej wystarczy kabina o rozmiarach 200×200 cm, w której są trzy ławki do leżenia. Pamiętajmy jednak, że prawdziwa sauna to nie tylko kabina! Korzystanie z sauny wiąże się bowiem z koniecznością chłodzenia ciała poza jej obrębem - pod prysznicem, w basenie lub na świeżym powietrzu (opcja szczególnie atrakcyjna zimą!). Trzeba więc tak zorganizować przestrzeń domu, by w bezpośrednim sąsiedztwie sauny znalazł się przynajmniej natrysk. Dobrze jest też zapewnić korzystającym z sauny wygodny aneks do odpoczynku - z leżakiem i stolikiem, na którym postawimy niezbędne przy korzystaniu z sauny napoje. Warto też zadbać o wyposażenie tego miejsca na przykład w sprzęt do słuchania muzyki. Dopiero w asyście takich udogodnień kąpiel w saunie dostarczy domownikom prawdziwego relaksu.

Wybierając projekt przyszłego domu, warto więc sprawdzić, czy zaplanowanego w nim miejsca na saunę nie upchnięto na przykład w gospodarczej części domu, w której trudno będzie urządzić pokój do wypoczynku, i z której daleko będzie do kącika wypoczynkowego w salonie czy sypialni. Taka lokalizacja - zwykle w pobliżu ciągów wentylacyjnych i sanitarnych - ułatwia montaż całego urządzenia, ale jednocześnie odbiera saunie co najmniej połowę jej atutów.

Sauna na gospodarczym zapleczu, w pobliżu wejścia do garażu, pomiędzy schowkiem a pralnią, ma małe szanse stać się prawdziwym centrum domowego relaksu - warto się zastanowić, czy w takim układzie w ogóle ktokolwiek będzie miał ochotę z niej korzystać.

Z kąpieli w saunie można nawet uczynić element spotkania towarzyskiego, dlatego warto przemyśleć jej lokalizację w ogólnodostępnej, reprezentacyjnej strefie domu - w pobliżu wyjścia na taras i niedaleko wygodnych sof czy barowych krzesełek. Jeśli nie planujemy takich atrakcji dla naszych gości, dobrym miejscem na saunę będzie również prywatna część domu - w bezpośrednim sąsiedztwie łazienek oraz sypialni, w których również można się oddać relaksowi po gorącej kąpieli. W tym przypadku trzeba jednak dopilnować, by w domu do dyspozycji pozostałych domowników była dostateczna liczba sanitariatów - w przeciwnym razie korzystający z sauny zamiast leniwego relaksu będzie doświadczał nerwowych uwag ze strony zniecierpliwionych współmieszkańców.

Pokój kąpielowy

Pokojem kąpielowym zwykło nazywać się pomieszczenie sanitarne na tyle duże, aby zmieściło się w nim nie tylko podstawowe wyposażenie, ale także sprzęty przydające miejscu charakteru wypoczynkowego, a więc - leżanka, stół do masażu czy toaletka z prawdziwego zdarzenia. Z reguły umieszcza się w nim większą niż zwykle wannę, wyposażoną w dysze do hydromasażu, prysznic z panelem umożliwiającym korzystanie z różnych form wodnych kąpieli, umywalkę na odpowiednio dużym, wygodnym blacie, wolno stojące meble, zieleń a także na przykład oświetlenie do fototerapii, głośniki do słuchania muzyki oraz panel umożliwiający programowanie i zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami.

Pokój kąpielowy to przestrzeń uważana za obszar prywatny, dlatego powinien znaleźć się w części domu niewidocznej z salonu czy reprezentacyjnego holu, tak by dawał poczucie spokoju i intymności. Jeśli ma służyć jedynie gospodarzom, dobrze by miał bezpośrednie połączenie z ich sypialnią. Jeśli z jego uroków będzie korzystać cała rodzina, korzystniej jest umieścić wejście w ogólnodostępnym holu.

Atrakcyjności pokojowi kąpielowemu dodają szerokie przeszklenia, a także połączenie z ogrodem zimowym lub bezpośrednie wyjście na taras. Dzięki takim rozwiązaniom salon kąpielowy ma szansę stać się prawdziwym miejscem odpoczynku, a nie tylko większą powierzchniowo łazienką z bogatym wyposażeniem.

Basen w domu

Zamiar jego urządzenia w domu trzeba przewidzieć najpóźniej na etapie prac nad projektem. Jego konstrukcja musi być bowiem uwzględniona w projekcie budynku. Nieckę wykonuje się równocześnie z fundamentami domu i montuje dobrane do konstrukcji elementy instalacji; kolejne etapy łączą się z pracami wykończeniowymi w całym domu.

We współczesnych budynkach basen to nie tylko miejsce do rekreacji, ale też ważny i atrakcyjny element wystroju domu, często wizualnie połączony z częścią dzienną.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa rekreacja w kontakcie z wodą