Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosna! Sadzimy kwiaty w skrzynkach.

Alicja Gawryś

Gdy miną ostatnie majowe przymrozki, można wreszcie ukwiecić balkony. Kwiaty będą bujne i zdrowe, jeśli zrobimy to zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej.

Już na początku warto zapewnić roślinom dobre warunki, bo tylko wtedy odwdzięczą się nam bujnym wzrostem i kwitnieniem.

Kupując różne gatunki do wspólnego pojemnika , pamiętajmy, by łączyć je ze sobą na zasadzie podobnych wymagań. Wybieramy zdrową rozsadę o dobrze rozrośniętych korzeniach. Do chwili posadzenia jej w skrzynce na balkonie dbajmy, by nie wyschła.

Pojemniki

Od dobrego pojemnika wymagamy, aby był dopasowany wielkością do rozmiaru rośliny i miał otwory w dnie, przez które wycieka nadmiar wody. Żeby woda po ulewnych deszczach nie zalegała na dnie, konieczny jest także drenaż - kilkucentymetrowa warstwa keramzytu, potłuczonych doniczek lub żwiru. Wysoko cenione są zwłaszcza pojemniki z podwójnym dnem i miernikiem wody.

Na balustradach najlepiej umieścić podłużne plastikowe skrzynki. Na podłodze balkonu czy tarasu można ustawić także ceramiczne doniczki, drewniane cebrzyki, a pod sufitem czy przy ścianie zawiesić kosze.

Dla roślin wieloletnich naczynia z tworzyw sztucznych o cienkich ściankach są nieodpowiednie - pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych szybko się niszczą, a na dodatek nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia przed mrozem. Wybierajmy więc drewniane skrzynie lub pojemniki z odpornej na mróz terakoty albo kamionki. Przed posadzeniem roślin myjemy nowe pojemniki, a ceramiczne moczymy przez dobę w wodzie. Stare skrzynki i doniczki wymagają starannego szorowania szczotką albo wyparzenia wrzątkiem.

Podłoże

Sklepy ogrodnicze oferują specjalnie przygotowane ziemie , dla roślin balkonowych. Warto z nich skorzystać, bo mają dobrą strukturę, są dobrze przepuszczalne dla wody i powietrza, dzięki czemu zapewniają korzeniom dobre warunki rozwoju. Zazwyczaj składają się z lekkiego torfu włóknistego (wysokiego), ciężkiego i żyznego torfu niskiego, piasku, ziemi liściowej i tym podobnych komponentów. Uniwersalne podłoże do gatunków balkonowych ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH od 5,5 do 6,5). Można je kupić w opakowaniach o pojemności 20, 25 lub 50 l.

Niektóre ziemie przeznaczone są do konkretnych grup roślin, na przykład do surfinii lub pelargonii. Wówczas ich skład jest idealnie dostosowany do potrzeb danego gatunku.

Producenci zwykle dodają do ziemi nawozy, najczęściej o przedłużonym działaniu (jest to zaznaczone na etykiecie). Dzięki temu nie musimy już zasilać roślin w ciągu sezonu.

Podłoża nowej generacji zawierają też preparaty (np. żele) zatrzymujące w podłożu wilgoć dostępną dla roślin. Sprawiają one, że dobrze podlana ziemia nie traci tak szybko wody podczas upału, a kwiaty nie więdną.

Jak sadzimy

Zakupione rośliny musimy najpierw podlać. Przed sadzeniem warto sprawdzić, ile ich się zmieści w pojemniku, jak je posadzić, by się wzajemnie nie zasłaniały i tworzyły zgraną kompozycję. Rośliny niskie i płożące umieszczamy z przodu.

Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów, gdyż zarówno części nadziemne roślin, jak i korzenie będą się rozrastać. Nie należy roślin zagłębiać bardziej, niż rosły w doniczkach. Poziom ziemi w pojemniku powinien sięgać około 2 cm poniżej brzegu.

Po posadzeniu rośliny starannie podlewamy. Przez najbliższe dni także pilnujemy, żeby podłoże było stale wilgotne. Jeśli mimo to rośliny więdną, trzeba je osłonić przed słońcem. Jeżeli podłoże nie było wcześniej wzbogacone w nawóz, rośliny zaczynamy zasilać po 2-3 tygodniach.

Skomentuj:

Wiosna! Sadzimy kwiaty w skrzynkach.