Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe odmiany drzew i krzewów ozdobnych

Dr Wiesław Szydło, Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW, szkółkarz i członek Związku Szkółkarzy Polskich

Nowe odmiany roślin to zawsze interesującą grupą roślin, chociaż warto zauważyć, że tylko niektóre z nich będą w masowej produkcji, a większość pozostaje odmianami amatorskimi. W ostatnim okresie pojawiło się kilka obiecujących nowości. Czy wejdą one do powszechnej uprawy jak zwykle pokaże czas, warto jednak na niektóre zwrócić uwagę już dziś.

Sorbus 'Flanrock'
Sorbus 'Flanrock'
Fot. Bronisław Szmit, zdjęcia z archiwum Agencji Promocji Zieleni
Wśród roślin iglastych na uwagę zasługują trzy odmiany hodowli polskiej. Pierwszą z nich jest bardzo interesująca odmiana żywotnika zachodniego JANED GOLD bedąca sportem najbardziej popularnej odmiany 'Smaragd'. Zasadnicza różnica pomiędzy odmianą 'Smaragd' a JANED GOLD to kolor. Odmiana JANED GOLD charakteryzuje się piękną złocisto-żółtą barwą. Pozostałe jej cechy są zbliżone do odmiany 'Smaragd'. Odmiana ta może znaleźć zastosowanie szczególnie jako forma szpalerowa i żywopłotowa. Odmiana 'Janed Gold' została uhonorowana brązowym medalem na międzynarodowej wystawie "Zieleń to Życie" w 2008r. Drugą laureatką tej samej wystawy (srebrny medal) była ciekawa prawie kulista odmiana świerka kłującego 'Sleszyn'. Jest to karłowa odmiana bez przewodnikowa, świetnie nadająca się do uprawy w ogrodach skalnych, alpinariach czy pojemnikach. Zachowuje ona klasyczny dla świerka kłującego intensywnie srebrzysty kolor igieł. Trzecią nowością nagrodzoną brązowym medalem na wystawie Plantarium '08 w Boskoop jest bardzo interesująca odmiana cyprysika nutkajskiego (obecnie rodzaj Callitropsis) 'Gloria Polonica'. Jest to mutacja znaleziona na bardzo popularnej płaczącej odmianie 'Pendula'. Po odmianie 'Pendula' zachowała płaczący charakter wzrostu, natomiast jej cechą charakterystyczną są białe fragmenty pędów równomiernie rozłożone na roślinie, co w efekcie daje formę pstrą.

Skąd się biorą roślinne nowości?Z drzew liściastych na szczególną uwagę zasługuje irlandzka odmiana jarzębu 'Flanrock' (AUTUMN SPIRE) nagrodzona złotym medalem na wystawie "Zieleń to Życie" w 2008r. Jest to zdrowa odmiana o kolumnowym wzroście i pomarańczowych owocach. Z innych drzew na uwagę zasługują dwie wartościowe, żółto listne odmiany klonów: 'Prigo' PRINCETON GOLD (klon zwyczajny) i 'Kelly's Gold' (klon jesionolistny). Warto także zwrócić uwagę na czerwono listną odmianę czeremchy wirginijskiej - 'Schubert'. Wszystkie wymienione odmiany charakteryzują się intensywnym wzrostem, przeciętnymi wymaganiami glebowymi i dużą mrozoodpornością. Odmiany żółto listne są także odporne na silne promieniowanie słoneczne.

Wśród krzewów liściastych warto zwrócić uwagę na nowe odmiany berberysów, należących do gatunku berberysu Thunberga. Do szczególnie wartościowych można zaliczyć czerwono listną, okrywową odmianę 'Red Carpet' i dwie odmiany o prawie kolumnowym pokroju: żółto listną - 'Golden Rocket' i pomarańczową odmianę 'Orange Racket'. Do raczej amatorskich należy zaliczyć piękną, ale delikatną odmianę 'Admiration'. Niewątpliwie jedną z najciekawszych nowości o szerokim zastosowaniu szczególnie w zieleni miejskiej i osiedlowej jest odmiana 'Sem' - tawliny jarzębolistnej (Sorbaria sorbifolia ). Jest to niska roślina, osiągająca poniżej 1m wysokości o pięknych pomarańczowo zabarwionych wiosennych przyrostach, później przechodzących w kolor żółty i zieleniejących. W lipcu krzewy pokrywają się białymi kwiatami zebranymi w wiechowate kwiatostany. Tawlina ma małe wymagania glebowe i środowiskowe. Jest także gatunkiem mrozoodpornym. Dzięki zdolności do wytwarzania odrostów korzeniowych świetnie nadaje się jako roślina okrywowa.Czytaj także:

Jak formować rośliny?Iglaki u fryzjeraJak z dwóch drzewek zrobić jedno?Szczepimy drzewka - kiedy i jak to zrobić?Skomentuj:

Nowe odmiany drzew i krzewów ozdobnych