Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tulipany - kiedy je sadzić

Jolanta Zdanowska

Tulipany jak malowane
Tulipany jak malowane
Fot. Tomasz Ciesielski
Tulipany kojarzą się z wiosną, by jednak cieszyć się nimi w ogrodzie, trzeba je posadzić jesienią. Najdogodniejszą porą sadzenia cebulek jest druga połowa września i początek października. Najlepiej wybierać cebulki o obwodzie nie mniejszym niż 10 cm. Zdrowe, suche, nieuszkodzone (ze ściśle przylegającą, niepopękaną łuską) umieszczamy w ziemi piętką do dołu na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Ziemia powinna być próchniczna i mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH 6,5-7,2). Można do niej dodać torfu lub kompostu. Na zwięzłym podłożu cebulki należy posadzić nieco płycej. Ziemia w dołku musi być spulchniona, aby rośliny ukorzeniły się przed zimą.

Silnie rosnące odmiany tulipanów sadzimy co 15 cm (ok. 40 cebul na 1 m2), średnio wysokie i niskie - gęściej (60-100 cebul na 1 m2).

W naszym klimacie cebulki tulipanów warto zabezpieczać przed mrozem, okrywając rabaty w pierwszej połowie listopada dwu-, trzycentymetrową warstwą torfu albo rozdrobnionej kory i osłaniając całość gałązkami drzew iglastych. Wiosną usuwamy gałęzie, okrywę z torfu zaś pozostawiamy - posłuży jako ochrona przed przesychaniem gleby i utrudni rozwój chwastom.Nowe odmiany tulipanów

    Więcej o:

Skomentuj:

Tulipany - kiedy je sadzić