Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co lubią piwoniowe krzewy

Magdalena Narkiewicz

piwonie
Piwoniom krzewiastym wystarczy, by słońce padało na nie 3-4 godziny rankiem lub wieczorem
Fot. Lilianna Sokołowska
Stanowisko Odpowiada im zaciszne miejsce, osłonięte przed południowym słońcem.

Podłoże Powinno być żyzne i przepuszczalne, ze sporą ilością próchnicy.

Sadzenie Rośliny te sprzedawane są w pojemnikach przez cały sezon. Umieszczamy je głęboko, tak by bryłę korzeniową przykryć 10-cm warstwą ziemi. Wokół krzewu rozsypujemy warstwę przekompostowanej kory.

Nawożenie Okazy rosnące na żyznym podłożu nie wymagają dokarmiania, na słabych glebach trzeba je zasilać wiosną, najlepiej kompostem lub rozłożonym obornikiem.

Podlewanie W cienistych miejscach ściółkowane korą rośliny wymagają podlewania podłoża tylko w okresie długotrwałej suszy.

Ochrona przed mrozem Nasady młodych okazów warto jesienią obsypywać kopczykiem ziemi. Starsze są odporne na mróz.

Rozmnażanie Można robić odkłady poziome, tzn. przysypywać ziemią dolne części ubiegłorocznych lub dwuletnich pędów albo odcinać młode odrosty. Czasem wokół krzewu wyrastają też samosiejki. Można zbierać nasiona piwonii, przechowywać je przez zimę w wilgotnym piasku w temperaturze 1-5oC i wiosną wysiewać na rozsadniku. W pierwszym roku siewki wytworzą korzenie, w drugim pęd. Przesadza się je wówczas do doniczek, które dołujemy w ogrodzie. Po 3-4 latach młode rośliny przesadzamy na miejsce stałe. Kwitną po 5-7 latach od wysiewu, zwykle inaczej niż roślina mateczna.

Czar piwoniiSkomentuj:

Co lubią piwoniowe krzewy