Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Clematis 'Królowa Jadwiga' powojnik 'Królowa Jadwiga'

Ewa Łuczak

Nowości kwiatowe

Clematis 'Królowa Jadwiga'
Clematis 'Królowa Jadwiga'
Fot.
Pnącze o niezwykłych, oryginalnych kwiatach. Dorasta do 2-2,5 m wysokości, czepiając się podpór ogonkami liściowymi. Kwiaty jedwabistobiałe, okrągłe, płaskie, o średnicy 15-16 cm, złożone najczęściej z 8 owalnych działek, z delikatnie pofalowanymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem przez środek. Wiosną, zwłaszcza przy chłodnej pogodzie, wzdłuż działek pojawia się zielonkawy pas. Pręciki są ładnie, półkoliście ułożone, tworzą koronę z purpurowych pylników osadzonych na białych nitkach. Z pylnikami kontrastuje pęczek kremowych słupków.

Kwitnienie

Kwitnie długo i obficie, od końca maja do września. Liście trójlistkowe, duże, owalne, ciemnozielone, opadające na zimę. Owocostany ładne, kuliste pojawiają się we wrześniu i pozostają na roślinie do listopada.

Wymagania.

Wymaga stanowiska pół-cienistego lub słonecznego. Może rosnąć na każdej przeciętnej ogrodowej glebie, ale najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń, obojętnych lub lekko kwaśnych, stale umiarkowanie wilgotnych, ale nie podmokłych, dobrze zdrenowanych. Strefa mrozoodporności 5b.

Zastosowanie

Pnącze polecane do ogrodów przydomowych. Może być stosowane do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Dobre do uprawy w pojemnikach.Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego (Polska). Wprowadzona na rynek w 2009 przez Clematis, Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

Skomentuj:

Clematis 'Królowa Jadwiga' powojnik 'Królowa Jadwiga'