Hipeastrum czy amarylis?
Kwiaty hipeastrum należą do największych, tworzonych zimą przez rośliny cebulowe. Wspaniale sprawdzają się jako dekoracja domu na Boże Narodzenie.
Niebanalna uroda
Uprawiane w mieszkaniach hipeastra to mieszańce powstałe z krzyżowania różnych gatunków. Ich kwiaty mają kielichowaty kształt i złożone są z 6 mięsistych płatków. Centralne miejsce zajmuje długi słupek i zalotnie podwinięte pręciki. U odmian pełnych płatki wypełniają całe wnętrze kwiatu. Istnieje też grupa odmian o wąskich, delikatnych płatkach. Najpopularniejsze są odmiany czerwone w różnych odcieniach, często z dodatkiem białych wzorów lub obwódek. Powodzeniem cieszą się także różowe, białe oraz paskowane. Cięte kwiaty najlepiej kupować w pąkach. W wazonie do wody warto dodać odżywkę (np. Chrysal lub Substral do kwiatów ciętych która przedłuża ich trwałość. Liście hipeastrum są długie (50-60 cm) i wąskie. Wyrastają z cebuli równocześnie z pędem kwiatowym i utrzymują się przez kilka miesięcy po jego zaschnięciu.
W rocznym cyklu
Świeżo kupioną lub przechowaną w domu cebulę sadzimy w grudniu do doniczki, do nowej ziemi. Zagłębiamy ją tylko do połowy lub dwóch trzecich wysokości. W niedługim czasie zaczyna wyrastać pęd kwiatostanowy, a później liście. Aby się nie wyginał do okna, doniczkę często okręcamy wokół osi. Po kilku tygodniach rozwija się pierwszy kwiat, a potem następne. Utrzymują się do kilkunastu dni. Gdy płatki zaschną, obrywamy je, pozostawiając zielony pęd (który jeszcze bierze udział w fotosyntezie). Do lata hipeastrum podlewamy i nawozimy. W tym czasie cebula powiększa swe rozmiary. W sierpniu przestajemy podlewać roślinę, aby podłoże zupełnie wyschło, a liście zżółkły i opadły. Przez najbliższe kilka miesięcy roślina w postaci cebuli przechodzi okres spoczynku, aż do grudnia, stycznia bądź lutego, kiedy rozpocznie nowy cykl roczny.
Zaspokajamy wymagania
Światło Im go więcej w okresie wegetacji, tym rośliny tworzą dorodniejsze kwiatostany. Cebulę w czasie spoczynku można trzymać w ciemności.
Miejsce W okresie wzrostu pędu roślina powinna stać na parapecie. Tylko gdy ma rozwinięte kwiaty, możemy ją na kilka dni przestawić w głąb mieszkania.
Temperatura Hipeastrum jest ciepłolubne, w okresie wegetacji zapewniamy mu temperaturą 18-25 st. C. Gdy pęd rośnie, ziemia powinna być ciepła, dlatego kaloryfer pod parapetem powinien być włączony (roślinie nie przeszkadza suche powietrze). Samą cebulę przechowujemy w temperaturze około 10 st. C.
Woda Gdy pęd zaczyna rosnąć, roślinę podlewamy w taki sposób, by ziemia była stale lekko wilgotna. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie kwitnienia i rozwoju liści. Od sierpnia (wtedy zaczynają stopniowo żółknąć liście) dostarczamy jej coraz mniej, aż do całkowitego zasuszenia podłoża.
Zasilanie Gdy pojawi się pąk kwiatowy, zaczynamy nawożenie jedną z odżywek przeznaczonych dla roślin kwitnących. Zabiegi te kończymy w lipcu.
Podłoże Podczas corocznego przesadzania cebuli do świeżej ziemi, stosujemy podłoże uniwersalne - przepuszczalne i możliwie żyzne.
Rozmnażanie Starsze cebule wydają czasem 1-2 cebulki potomne. Oddzielamy je od matecznej i sadzimy do osobnych doniczek. Na ich kwitnienie musimy jednak poczekać kilka lat, aż podrosną. Do tego czasu uprawiamy je w takim samym rocznym cyklu, jak duże cebule kwitnące.
Rozwiązujemy problemy
* Na łuskach cebuli, na liściach i pędach pojawiają się brązowe plamy - czerwona plamistość. Po zauważeniu pierwszych objawów usuwamy porażone liście, a roślinę opryskujemy ekologicznym Biochicolem 020 PC (w stężeniu 1-2 %) lub Bravo 500 SC (0,5%).
* Na liściach występują drobne plamki - przędziorki. Roślinę opryskujemy preparatem Karate Zeon (0,05%). Zabieg powtarzamy po tygodniu.
* Cebula zniszczona przez larwy - pobzyga. Niestety, roślinę trzeba wyrzucić. Aby uchronić hipeastrum przed atakiem tego szkodnika, nie wynosimy go na zewnątrz.
- Więcej o:
- nawożenie