Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hipeastrum czy amarylis?

Alicja Gawryś

Kwiaty hipeastrum należą do największych, tworzonych zimą przez rośliny cebulowe. Wspaniale sprawdzają się jako dekoracja domu na Boże Narodzenie.

Półpełna dwubarwna odmiana o wąskich płatkach. Część z nich powstała z pręcików
Półpełna dwubarwna odmiana o wąskich płatkach. Część z nich powstała z pręcików
Fot. Shutterstock
Naturalna pora kwitnienia hipeastrum przypada na okres od stycznia do kwietnia. Jeśli jednak specjalnie przygotujemy cebule, mogą wydać kwiaty już na święta. Są ogromne, ich średnica dochodzi do 15 cm. A przecież na długim (do 60 cm) pędzie rozwija się ich kilka, czasem nawet pięć. Wtedy kwiatostan może mieć 25 cm średnicy. Cebule o obwodzie powyżej 22 cm często wydają nieco później dodatkowy pęd kwiatostanowy.

Niebanalna uroda

Uprawiane w mieszkaniach hipeastra to mieszańce powstałe z krzyżowania różnych gatunków. Ich kwiaty mają kielichowaty kształt i złożone są z 6 mięsistych płatków. Centralne miejsce zajmuje długi słupek i zalotnie podwinięte pręciki. U odmian pełnych płatki wypełniają całe wnętrze kwiatu. Istnieje też grupa odmian o wąskich, delikatnych płatkach. Najpopularniejsze są odmiany czerwone w różnych odcieniach, często z dodatkiem białych wzorów lub obwódek. Powodzeniem cieszą się także różowe, białe oraz paskowane. Cięte kwiaty najlepiej kupować w pąkach. W wazonie do wody warto dodać odżywkę (np. Chrysal lub Substral do kwiatów ciętych która przedłuża ich trwałość. Liście hipeastrum są długie (50-60 cm) i wąskie. Wyrastają z cebuli równocześnie z pędem kwiatowym i utrzymują się przez kilka miesięcy po jego zaschnięciu.

W rocznym cyklu

Świeżo kupioną lub przechowaną w domu cebulę sadzimy w grudniu do doniczki, do nowej ziemi. Zagłębiamy ją tylko do połowy lub dwóch trzecich wysokości. W niedługim czasie zaczyna wyrastać pęd kwiatostanowy, a później liście. Aby się nie wyginał do okna, doniczkę często okręcamy wokół osi. Po kilku tygodniach rozwija się pierwszy kwiat, a potem następne. Utrzymują się do kilkunastu dni. Gdy płatki zaschną, obrywamy je, pozostawiając zielony pęd (który jeszcze bierze udział w fotosyntezie). Do lata hipeastrum podlewamy i nawozimy. W tym czasie cebula powiększa swe rozmiary. W sierpniu przestajemy podlewać roślinę, aby podłoże zupełnie wyschło, a liście zżółkły i opadły. Przez najbliższe kilka miesięcy roślina w postaci cebuli przechodzi okres spoczynku, aż do grudnia, stycznia bądź lutego, kiedy rozpocznie nowy cykl roczny.

Zaspokajamy wymagania

Światło Im go więcej w okresie wegetacji, tym rośliny tworzą dorodniejsze kwiatostany. Cebulę w czasie spoczynku można trzymać w ciemności.

Miejsce W okresie wzrostu pędu roślina powinna stać na parapecie. Tylko gdy ma rozwinięte kwiaty, możemy ją na kilka dni przestawić w głąb mieszkania.

Temperatura Hipeastrum jest ciepłolubne, w okresie wegetacji zapewniamy mu temperaturą 18-25 st. C. Gdy pęd rośnie, ziemia powinna być ciepła, dlatego kaloryfer pod parapetem powinien być włączony (roślinie nie przeszkadza suche powietrze). Samą cebulę przechowujemy w temperaturze około 10 st. C.

Woda Gdy pęd zaczyna rosnąć, roślinę podlewamy w taki sposób, by ziemia była stale lekko wilgotna. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie kwitnienia i rozwoju liści. Od sierpnia (wtedy zaczynają stopniowo żółknąć liście) dostarczamy jej coraz mniej, aż do całkowitego zasuszenia podłoża.

Zasilanie Gdy pojawi się pąk kwiatowy, zaczynamy nawożenie jedną z odżywek przeznaczonych dla roślin kwitnących. Zabiegi te kończymy w lipcu.

Podłoże Podczas corocznego przesadzania cebuli do świeżej ziemi, stosujemy podłoże uniwersalne - przepuszczalne i możliwie żyzne.

Rozmnażanie Starsze cebule wydają czasem 1-2 cebulki potomne. Oddzielamy je od matecznej i sadzimy do osobnych doniczek. Na ich kwitnienie musimy jednak poczekać kilka lat, aż podrosną. Do tego czasu uprawiamy je w takim samym rocznym cyklu, jak duże cebule kwitnące.

Rozwiązujemy problemy

* Na łuskach cebuli, na liściach i pędach pojawiają się brązowe plamy - czerwona plamistość. Po zauważeniu pierwszych objawów usuwamy porażone liście, a roślinę opryskujemy ekologicznym Biochicolem 020 PC (w stężeniu 1-2 %) lub Bravo 500 SC (0,5%).

* Na liściach występują drobne plamki - przędziorki. Roślinę opryskujemy preparatem Karate Zeon (0,05%). Zabieg powtarzamy po tygodniu.

* Cebula zniszczona przez larwy - pobzyga. Niestety, roślinę trzeba wyrzucić. Aby uchronić hipeastrum przed atakiem tego szkodnika, nie wynosimy go na zewnątrz.

Skomentuj:

Hipeastrum czy amarylis?