Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kamelia kwitnie zimą

Magda Narkiewicz

Kamelie rozkwitają, gdy panują krótkie chłodne dni. Na werandzie, w chłodnej sypialni lub salonie ich wyjątkową urodą możemy cieszyć się właśnie teraz.

Kamelia 'DESIRE'
Kamelia 'DESIRE'
Fot. Shutterstock
W naszym klimacie zimą rośliny zazwyczaj śpią głębokim snem. Natomiast krzewy kamelii (Camellia japonica) kwitną wtedy w najlepsze. Odmiany tych pięknych krzewów, a jest ich ponad 3 tysiące, różnią się przede wszystkim barwą kwiatów - mogą być różowe, czerwone, białe, rzadziej żółte, jednolite lub dwubarwne - oraz ich kształtem. Jedne odmiany rozwijają pąki późną jesienią, inne zimą, jeszcze inne - wczesną wiosną. Kamelie pochodzą bowiem z rejonów wschodniej i południowo-wschodniej Azji, gdzie w zimie nie ma mrozu. U nas rosnąć mogą jedynie w chłodnych jasnych pomieszczeniach.

Lokum na zimę

Na werandzie Odmianom, które rozwijają pąki jesienią i wiosną nie szkodzi mróz do -5 st. C. Przeżyją na zimnej werandzie, gdy ocieplimy im donice i odizolujemy od betonowej podłogi (korzenie są najbardziej wrażliwe na mróz). Dla odmian kwitnących zimą najkorzystniejsze jest pomieszczenie o temperaturze 10-12 st. C.

W salonie Można postawić roślinę w pokoju, w którym temperatura nie przekracza 16 st. C, w miejscu, do którego dociera jak najwięcej promieni słońca. Dodatkowo warto doświetlać ją energooszczędną lub przeznaczoną specjalnie dla roślin żarówką o tzw. zimnym świetle.

Lokum na lato

W mieszkaniu Kamelii odpowiada okno o wystawie wschodniej lub zachodniej. Na werandzie Roślina powinna być cieniowana i często wietrzona.

Na balkonie Wynosimy okazy z mieszkania, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków. Oczywiście, początkowo trzeba je zahartować. Przed jesiennymi przymrozkami powinny wrócić do pomieszczenia. Ustawiamy je do okna stroną, na którą padało południowe słońce.

W ogrodzie Od wiosny do jesieni kamelia świetnie się czuje zadołowana w półcieniu.

Łatwa pielęgnacja

Jeśli tylko kamelia nie ma za ciepło, zazwyczaj rośnie znakomicie, bo inne jej potrzeby łatwo jest spełnić.

Światło Zimą im jaśniejsze pomieszczenie, tym lepiej. Latem roślina może stać w słońcu lub półcieniu.

Podlewanie Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Na zimnej werandzie wystarczy ziemię w doniczce podlewać raz na dwa tygodnie, a w cieplejszym pomieszczeniu nieco częściej. Jedynie w sierpniu niedosyt wody kamelii służy, bo gdy po miesięcznej przerwie zaczniemy ją ponownie obficiej nawadniać, zawiąże więcej pąków kwiatowych.

Nawożenie Kamelia nie lubi przekarmiania. Wystarczy co wiosnę zasilić ją nawozem o spowolnionym działaniu.

Doniczka Nowo zakupioną roślinę po kwitnieniu należy przesadzić do ciut większej doniczki ze sporym otworem odpływowym i warstwą drenażu na dnie, dodając świeżej ziemi dla różaneczników. Starszym okazom zmieniamy pojemnik na nieco większy, gdy zaczynają gorzej rosnąć (zwykle co 4 lata). Najlepsze są lekkie, plastikowe, bo w nich łatwiej jest rośliny przenosić.

Rozmnażanie Nowe rośliny można uzyskać, ukorzeniając zdrewniałe sadzonki (7 cm długości) z wierzchołkowych lub środkowych części pędów. Należy je ścinać od listopada do lutego albo w lipcu i w sierpniu. Ich końce zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce w mieszance torfu z piaskiem, którą stawiamy w ciepłym jasnym miejscu.

Przycinanie Gdy w ciągu sezonu pędy przyrosną o 30-40 cm, wczesną wiosną skracamy je o połowę. Jeśli przyrosty są krótsze, wystarczy tylko uszczykiwać same ich wierzchołki. Uwaga Pamiętajmy, by w czasie kwitnienia nie narażać kamelii na stresy (np. zmianę kierunku padania światła, zalanie lub przesuszenie podłoża), bo może zrzucić wszystkie pąki.

Skomentuj:

Kamelia kwitnie zimą