Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Azalie - kwiaty które kwitną zimą

Tekst: Alicja Gawryś

Za oknem śnieg i szaro-buro, ale na parapecie może być naprawdę bardzo kolorowo dzięki azalii - roślinie, która kwitnie przez całą zimę

Azalie. Odmiany o łososiowych kwiatach należą do rzadkości. Ta na zdjęciu jest półpełna
Azalie. Odmiany o łososiowych kwiatach należą do rzadkości. Ta na zdjęciu jest półpełna
Fot. Shutterstock
Dawniej doniczkowe azalie można było kupić od późnej jesieni do wiosny (taka jest naturalna pora kwitnienia tych roślin). Obecnie ogrodnicy tak sterują uprawą azalii, aby można było je kupić przez cały rok. I nigdy nie brakuje na nie amatorów, bo są wyjątkowo wdzięczne.

O kwiatach

Azalia indyjska (Rhododendron simsii, inaczej Azalea indica) - bo odmianami tego właśnie gatunku zdobimy mieszkania - jest krzewem. Jej kwiaty, skupione w kępach (baldachach) na końcach gałęzi, są tak liczne, że okrywają całą roślinę. U odmian o kwiatach pojedynczych (o średnicy 5-7 cm) płatki rozchylają się szeroko, ukazując zalotnie wywinięty słupek i długie pręciki. Kwiaty odmian pełnych przypominają pompony.

Najbardziej popularne są kwiaty różowe, ale gama kolorystyczna azalii obejmuje też biel, czerwień, szkarłat i purpurę. Do rzadszych należą odmiany łososiowe oraz dwubarwne. Mnogość dostępnych odmian i mieszańców jest ogromna. Powstają one w wyniku wielokrotnego krzyżowania roślin o pożądanych cechach, takich jak długość okresu kwitnienia, zwarty pokrój i odporność na choroby. Gdy rośliny przekwitną, następuje okres spoczynku, po którym wyrastają nowe pędy, a na nich na początku jesieni wiążą się zgrubiałe pąki kwiatowe. Cykl roczny azalii rozpoczyna się od nowa.

O formach

Kwiaciarnie najczęściej oferują azalie w formie kulistych 20-40-centymetrowych krzaczków. Mają one zwarty pokrój i są gęsto pokryte kwiatami. Po kilku latach uprawy w mieszkaniu osiągają 40-60 cm wysokości. Co roku po kwitnieniu pędy azalii warto skrócić, by nadal była gęsta i utrzymała regularny kształt. Niekiedy rośliny sprzedawane są w postaci drzewek. Zazwyczaj mają wysokość około 50 cm, zdarzają się jednak i półtorametrowe okazy. Jeśli chcemy utrzymać tę formę, musimy wycinać z pnia wszelkie pojawiające się odrosty boczne. Skracajmy też pędy korony. Sam pień już nie przyrasta na długość. Nie usuwajmy palika, który go podtrzymuje, aby korona się nie przechylała. Czasem azaliom nadaje się kształt piramidy. Rośliny mają wtedy prosty pień, a wzdłuż niego wyodrębnione piętra łodyg (najwęższe - u góry). Przy skracaniu pędów warto zachować te proporcje.

Miłośnicy drzewek bonsai chętnie formują z azalii okazy o wyrafinowanych kształtach, które najpiękniej wyglądają w okresie kwitnienia. Takie drzewka pielęgnuje się podobnie jak zwykłe azalie doniczkowe, trzeba się jednak natrudzić, by zachować nadany im pokrój.

O miejscu

Tej zimowej piękności najbardziej odpowiadają dość chłodne, ale jasne pomieszczenia. Azalia lepiej się czuje w domu ogrzewanym oszczędnie niż w mieszkaniu w bloku, gdzie mocno grzeją kaloryfery. Dobrym miejscem do jej uprawy jest chłodna oranżeria. W takich warunkach roślina potrafi zadziwić bardzo długim i obfitym kwietniem. Latem azalia najlepiej się czuje w ogrodzie lub na balkonie, w półcieniu. W tym okresie nie kwitnie (rośnie i regeneruje siły). Różnice temperatur między dniem a nocą korzystnie wpływają na zawiązywanie się pąków. Do domu może powrócić jesienią, przed przymrozkami. Zimą zadziwi nas ilością kwiatów!

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Azalie - kwiaty które kwitną zimą