Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pielęgnacja azalii w pigułce

red.

Drzewko bonsai uformowane z azalii najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia
Drzewko bonsai uformowane z azalii najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia
Fot. Shutterstock
Światło Azalii najbardziej odpowiadają miejsca jasne, do których dociera światło rozproszone. W pokoju południowym i zachodnim ustawiamy ją w odległości do 1 m od okna, w pokoju wschodnim i północnym dobrze się czuje na parapecie.

Temperatura Zimą, gdy roślina kwitnie, najlepiej byłoby jej w pomieszczeniu o temperaturze 8-10 st. C (na przykład w oranżerii lub na słabo ogrzewanej werandzie). Jeśli to niemożliwe, ustawiamy ją w najchłodniejszym pokoju (w temperaturze nie wyższej niż 18 st. C).

Woda Nie może jej zabraknąć, gdy roślina kwitnie i gdy tworzy nowe przyrosty. Wtedy podlewamy ją nawet codziennie, miękką (np. przegotowaną) wodą. Uwaga, podłoża nie wolno przesuszyć, bo azalia straci wtedy kwiaty i liście. Jesienią, gdy widać uformowane pąki, podlewanie nieco ograniczamy. Azalia lubi dużą wilgotność powietrza.

Podłoże Młode okazy przesadzamy co roku, zaraz po kwitnieniu, do doniczki niewiele większej od dotychczasowej. Starszym okazom wystarczy przeprowadzka co 2-3 lata. Używamy wyłącznie ziemi o odczynie kwaśnym (o pH 4,5-5,5). W sprzedaży są specjalne podłoża dla azalii. Mają lekką strukturę i są bardzo przepuszczalne.

Zasilanie Dla azalii odpowiednie są wyłącznie odżywki o odczynie kwaśnym. Najlepiej wybrać "nawóz do azalii" lub "nawóz do roślin kwasolubnych". Zasilamy nim rośliny od kwietnia do sierpnia.

Problemy Na kwiatach i liściach azalii czasem pojawiają się brązowe plamy, a później pylisty nalot zarodników - to objawy szarej pleśni. Chore części należy wtedy szybko oberwać, a roślinę opryskać preparatem Bravo lub Rovral.

Jeżeli na górnej stronie liści widać żółtawe przebarwienia, a na dolnej stronie (pod lupą) - kolonie maleńkich owadów oraz delikatną pajęczynę, są to efekty żerowania przędziorków. Skuteczne preparaty to Apollo Plus i Karate Zeon.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pielęgnacja azalii w pigułce