Dlaczego szczepimy rośliny?
W sklepach można kupić rośliny szczepione na pniu, szczepione odmiany drzew owocowych i inne okazy. Wyjaśniamy - co nam daje szczepienie.
Od połowy lutego szczepi się rośliny iglaste, najczęściej metodą na przystawkę. Do tego celu niezbędna jest tzw. zadoniczkowana podkładka, czyli taka, która została posadzona do pojemnika w poprzednim sezonie i jest dobrze ukorzeniona. Po oczyszczeniu miejsca szczepienia z igieł ostrym nożem (szczepakiem) ścina się wąski pasek skórki, tak aby odsłonić łyko. Podobnie przygotowuje się zraz: oczyszcza się podstawę z igieł, ścina ukośnie i przykłada do podkładki. Następnie oba komponenty obwiązuje się ściśle gumką. Po zaszczepieniu rośliny umieszcza się w tunelach foliowych w podwyższonej wilgotności i temperaturze do kilkunastu stopni. Jeśli szczepienie się uda, to już tej samej wiosny ze zrazów wyrosną młode pędy. Uzyskanie form szczepionych jest znacznie bardziej pracochłonne, nie zawsze się udaje i trwa dłużej niż uprawa roślin rozmnażanych tradycyjnie z sadzonek, dlatego ich cena jest wyższa.
Jednym z warunków uzyskania sukcesu w szczepieniu, czyli zrośnięcia się zrazu z podkładką, jest bliskie pokrewieństwo rozmnażanych roślin. Ale i od tej reguły istnieją wyjątki, np. lilak pospolity można szczepić na ligustrze pospolitym lub jesionie wyniosłym, milin amerykański na surmii bignoniowej, a cyprysik nutkajski na żywotniku wschodnim.
Jeśli u roślin szczepionych pojawią się pędy wyrastające z podkładki, należy je zawsze usuwać, aby nie dopuścić do zagłuszenia odmiany szlachetnej.
Otrzymanie form szczepionych jest trudne i długotrwałe, dlatego uzyskane w ten sposób odmiany są zazwyczaj droższe.
Aby zachować urodę szczepionych szlachetnych odmian, należy usuwać wszystkie pędy wyrastające z podkładki.
- Więcej o:
Altanka, składzik, wiata i inne budynki gospodarcze: nie za blisko ogrodzenia
Wiosenne donice pełne kolorowych kwiatów.
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik