Obce gatunki roślin
Słyszałam, że niektórych roślin obcego pochodzenia nie można sadzić w ogrodzie, gdyż mogą wydostać się z niego i nadmiernie rozmnożyć, wypierając nasze rodzime dzikie gatunki. Jakie to rośliny i jakie przepisy to regulują? Marta Zubrzycka
Mimo że wymienione w rozporządzeniu gatunki roślin są już obecne w środowisku i rozrastając się, nie tylko eliminują z siedlisk gatunki rodzime, ale także - jak w przypadku barszczu Sosnowskiego - są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, nie ma obecnie regulacji prawnych mogących stanowić podstawę do ich zwalczania.
W gminach, w których barszcz Sosnowskiego rozprzestrzenia się intensywnie, jego likwidacją mogą zajmować się samorządy lokalne na podstawie art. 6 ustawy z 6 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który mówi, że do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Oto obce rośliny stanowiące zagrożenie dla naszego środowiska (w tym paprocie oraz rośliny jedno- i dwuliścienne): azolla drobna, moczarka delikatna, barszcz Montegazziego i Sosnowskiego, bożodrzew gruczołkowaty, grubosz Helmsa, kolcolist zachodni, kolczurka klapowana, niecierpek gruczołkowaty i pomarańczowy, rdestowiec czeski, japoński i sachaliński, trojeść amerykańska, tulejnik amerykański.
- Więcej o:
Egzotyczna męczennica (passiflora)
Storczyki odmiany czyli najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe
Wysiewamy byliny i gatunki dwuletnie
Rośliny owadożerne - gatunki i ich wymagania
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"