12 roślin towarzyszących. Wykorzystaj zioła i kwiaty w walce ze szkodnikami

Tekst: Katarzyna Jodłowska, Alicja Gawryś

Aksamitki sę skuteczne m.in. w walce z nicieniami i odstraszają krety.
Aksamitki sę skuteczne m.in. w walce z nicieniami i odstraszają krety.
Wikimedia Commons/4028mdk09
Osoby, które niechętnie sięgają po środki chemiczne, mogą do walki ze szkodnikami wykorzystać rośliny ozdobne, zioła i owoce niektórych krzewów. Wystarczy, że posadzą je w towarzystwie swoich ukochanych roślin i mogą zapomnieć o szkodnikach i chorobach.

Części nadziemne i korzenie niektórych roślin zawierają substancje, które swoim zapachem odstraszają szkodniki. Czasem wystarczy posadzić rządek tych roślin, by mszyce, gąsienice oraz inne niepożądane owady trzymały się z daleka. W innych przypadkach trzeba z roślin sporządzić wywar lub odwar. Bywa, że intensywnie pachnące rośliny towarzyszące wabią owady zapylające lub biedronki, których pożywieniem są mszyce.

Wystarczy sama obecność

1. Mięta

Jej silny zapach zmyli szkodniki zainteresowane marchwią, czosnkiem, pomidorami i kapustą oraz zniechęci pędraki do podgryzania roślin. Mięta jest rośliną ekspansywną więc posadźmy ją w doniczce.

2. Czosnek bulwiasty posadzony obok marchwi ochroni ją przed połyśnicą marchwinką, która potrafi wyczuć zapach marchwi nawet z kilku kilometrów.

3. Lawenda

Ma silną woń dzięki, która przyciąga wiele zapylaczy. Posadzona między porami i marchewką uchroni je przed atakiem mszyc. Jeśli w ogrodzie panoszą się mrówki, a uprawiane w nim rośliny są często atakowane przez mszyce, posadźmy lawendę, tymianek i miętę. Co roku warto też wysiewać aksamitki oraz majeranek.

4. Bylica piołun wydziela silny zapach i chroni rośliny rosnące w jej bezpośrednim towarzystwie przed chrabąszczami i mszycami.

5. Nagietek chroni pomidory przed mączlikiem i zwabia całą grupę owadów, których pokarmem są właśnie mszyce.

6. Szałwia

Wabi zapylacze i chroni uprawy kapusty przed szkodnikami7. Tymianek

Poleca się jego sadzenie w towarzystwie róż, gdyż chroni je przed mrówkami. Odwar z tej rośliny chroni kapustę przed mączlikiem.

8. Nasturcja

Jako wabik na mszyce służą nasturcje. Owady te obsiadają gęsto ich pędy (tam można je łatwo zniszczyć, spryskując preparatem przeciwko mszycom), oszczędzają przy tym np. rosnące w sąsiedztwie róże.

9. Dziki bez

Dobrym sposobem pozbycia się owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki jest posadzenie dzikiego bzu w pobliżu jabłoni i śliw.

10. Aksamitka

Gdy rośliny noszą oznaki żerowania nicieni glebowych (takie jak plamki na liściach, ich chloroza, zahamowanie wzrostu nerwu głównego, zamieranie pąków kwiatowych) - warto w ich pobliżu sadzić lub wysiewać co roku aksamitki. To ważne w przypadku ochrony hortensji, jaśminowców oraz budlei, które bywają atakowane przez te szkodniki. Aksamitki służą w tym wypadku za wabik, bo nicienie wchodzą w ich korzenie, oszczędzając nasze ozdobne krzewy. Uciążliwe krety można odstraszać aksamitkami oraz bazylią.

11. Wrotycz może ograniczyć obecność mrówek w ogrodzie

12. Ogórecznik lekarski

Wabi zapylacze i posadzony w pobliżu truskawek poprawia ich smak.

Trzeba zrobić wyciągi

-Przeciwko mszycom, miodówkom i gąsienicom zjadającym liście warto wykorzystać moc i ostrość papryki. W tym celu 1 kg świeżych (lub 1/2 kg suchych) owoców ostrej papryki zalewamy10 l wody (można wziąć mniej owoców, zachowując odpowiednią proporcję wody). Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 1 godz. Po gotowaniu odwar powinien jeszcze odstać się przez dwie doby. Następnie wszystko miksujemy i cedzimy przez gazę. Odwar przechowujemy w szczelnych butelkach. Przed opryskaniem roślin robimy z niego roztwór (125 ml odwaru rozcieńczmy w 10 l wody), do którego dodajemy 40 g mydła.

- Gąsienice żerujące na liściach zwalczamy odwarem z piołunu. w tym celu zbieramy około 1 kg nadziemnych części tej rośliny , zalewamy niewielką ilością wody , gotujemy przez 15 min. Odwar studzimy, przecedzamy i uzupełniamy wodą do objętości 10 l. Rośliny opryskujemy tym preparatem dwukrotnie co 7 dni.Skomentuj:

12 roślin towarzyszących. Wykorzystaj zioła i kwiaty w walce ze szkodnikami