Skalniak w cieniu, czyli jakie skalne rośliny dobrze znoszą cień
Parę lat temu założyłam ogródek skalny, ale obecnie drzewo sąsiada rozrosło się tak, że zacienia rosnące tam rośliny i wiele z nich już marnieje z braku światła. Co mogę zrobić w takim wypadku? Jakie wybrać rośliny do skalniaka w cieniu. Pyta: Mariola Zaręba



Wiosną prym wiodą przylaszczki, które same się tu rozsiewają i kwitną na potęgę. Rosną tu też wielobarwne krokusy, ale co jakiś czas muszę dosadzać świeże cebulki, bo z powodu niedoboru światła szybko słabną i tworzą tylko liście. Gwiazdami naszego cienistego ogródka są kokorycze. Oprócz występującej tu naturalnie kokoryczy pustej jest też kwitnąca aż do mrozów kokorycz żółta o drobnych kwiatach w słonecznym kolorze. Doskonale czują się tutaj także miodunki - mam już kilka różnych o ozdobnych liściach. Podobne walory mają funkie - na cienisty skalniak wybieram raczej miniaturowe odmiany. Purpurowa dąbrówka wciska się swoimi rozłogami pomiędzy kamienie, wędrując coraz dalej. Tego typu rośliny sprawiają, że zacieniona rabatka wygląda atrakcyjnie nawet wtedy, gdy w danym momencie nic na niej nie kwitnie. U podnóża naszego skalniaka ściele się niski zimotrwały kopytnik, a z innych stron rogownica oraz zimotrwały barwinek.
W ten sposób skalniak przekształcił się w zacieniony ogródek o różnorodnym składzie gatunkowym. Jego piętrowa budowa pozwala na dobrą ekspozycję roślin.
Podobny wybór gatunków polecam też Pani, przypominając o dosypywaniu podłoża, które będzie odpowiednie dla sadzonej w danym miejscu rośliny.
Skalniak w cieniu - rośliny
- skalnica cienista,
- miniaturowy cyprysik tępołuskowy 'Nana Gracilis'
- pierwiosnek lekarski
- paprocie
- języczniki
- przylaszczki
- krokusy
- kokorycze
- miodunki
- funkie
- dąbrówka rozłogowa
- kopytnik
- rogownica
- barwiek
- Więcej o: