Ogród dla leniwych
Ogród dla leniwych? Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, harmonijnym, wygodnym, pełnym bujnej, zdrowej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Podpowiadamy jak osiągnąć sukces bez wysiłku.
Ogród dla leniwych
Każdy ma inną wizję idealnego ogrodu, jednak wszyscy wiemy, jak dużo pracy i wysiłku potrzeba, aby uzyskać efekt idealny i cieszyć się perfekcyjnym ogrodem.Na szczęście wiele gatunków roślin nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych, a więc nawet niewykwalifikowani ogrodnicy mogą wykreować prawdziwie urokliwą zieloną oazę. Z pomocą zapracowanym właścicielom ogrodów przychodzą też nowoczesne rozwiązania i urządzenia ułatwiające prace w ogrodzie. Najprostszą formą ogrodu wydaje się być trawnik otoczony krzewami, szczególnie iglastymi. Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsze rozwiązanie, ponieważ uzyskanie ładnego trawnika wymaga sporego nakładu pracy, a na bardzo lekkich podłożach i w miejscach mocno zacienionych rzadko da się go utrzymać. Z kolei drzewa i krzewy wymagają dość długiego czasu wzrostu, by uzyskać zadowalający efekt.
Ogród dla leniwych byliny
„Najlepszą i najszybszą bazą do stworzenia zielonego zakątka są byliny - grupa dobrze przystosowana do naszego klimatu, ponieważ obejmuje rośliny,których części nadziemne jesienią zamierają, a zimuje ich część podziemna. Zazwyczaj nie mają problemu z przetrwaniem zimy, jedynie młode okazy i rośliny sadzone na otwartych, wietrznych miejscach lepiej zabezpieczyć osłoną z kory, trocin, słomy czy gałązek igliwia. Ma to szczególne znaczenie w trakcie bezśnieżnych zim, gdy rośliny pozbawione są naturalnej osłony. W sprzedaży dostępny jest cały wachlarz bylin, w wielu rozmiarach i kolorach liści i kwiatów.”–radzi dr inż. Małgorzata Mirgos z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie.
Ogród dla leniwych - rośliny do cienia
W miejscach zacienionych najlepiej zdecydować się na bujną zieleń w różnych odsłonach, ponieważ kwitnące rośliny preferują raczej słoneczne stanowiska. W zastępstwie trawy można zastosować rośliny okrywowe, jak np.:
- jasnozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis),
- ciemnozielony barwinek pospolity (Vinca minor)
- o błękitnych kwiatach czy popularny bluszcz pospolity (Hedera helix), który może również porastać zacienione ściany w formie pnącza.
Te niskie rośliny dobrze jest połączyć z wyższą funkią ogrodową (Hosta) o pięknych, zielono-białych lub sinozielonych rozetach liści i lekkimi paprociami, np. pióropusznikiem strusim (Matteuccia struthiopteris).
W przypadku większości wymienionych gatunków jedynym zabiegiem, który należy wykonać jest ewentualne usunięcie z czasem części roślin, bo są dość ekspansywne.
Ogród dla leniwych - ogród w słońcu
Właściciele mocno nasłonecznionego ogrodu, o mało zasobnym podłożu zamiast trawnika powinni zdecydować się na pokrycie części powierzchni żwirem bądź większymi kamieniami i wydzielenie rabat, które zostaną wypełnione zielenią.
Do obsadzenia wykorzystujemy rośliny odporne na suszę, np.:
- rozchodnik wyniosły (Sedum spectabile) w odmianach, o barwie liści i kwiatów od srebrzystej do bordowej
- różnorodne rojniki (Sempervivum).
Dla nadania lekkości możemy korzystać również z bogactwa modnych ostatnio traw i posadzić np.:
- niską kostrzewę siną (Festuca), odporną na mróz i tworzącą zwarte kępy.
Ogród dla leniwych skalniak
Dobrym rozwiązaniem jest również skalniak–wymaga trochę więcej pracy przy zakładaniu, ale z czasem żyje własnym życiem. Tutaj także sprawdzą się rozchodniki (szczególnie niskie odmiany) i trawy, ale konieczne są także rośliny tworzące rozległe dywany, o ciekawym ubarwieniu liści bądź atrakcyjnych kwiatach.
- Jedną z najlepiej rosnących na słabszych podłożach bylin jest rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosumL.) o srebrzystych liściach i białych kwiatach, czy bordowolistna dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans).
- Intensywnie barwne plamy zapewnią poduchy floksa szydlastego, o kwiatach w różnych odcieniach różu lub żółta smagliczka skalna (Alyssum saxatile).
Ogród dla leniwych - łąka kwietna
Alternatywą dla osób, które nie przepadają za ciągłą pielęgnacją trawnika jest łąka kwiatowa. To idealne rozwiązanie dla mało zaawansowanego ogrodnika, który preferuje naturalne formy i ma potrzebę obcowania z kwiatami. Niewielkim wysiłkiem powstaje kwitnący dywan, który jest mniej pracochłonny niż trawnik, a jakże malowniczy. Gotową mieszankę nasion można zakupić, ale łąka powstanie także gdy samodzielnie połączymy nasiona kosmosu z chabrem bławatkiem, rumiankiem, lnem, makiem polnym i kilkoma gatunkami traw.
Ogród dla leniwych- roboty koszące
Jeżeli jednak marzymy o pięknym trawniku, ale nie mamy czasu na zabiegi pielęgnacyjne to zainteresujmy się robotem koszącym. Roboty koszące nie wymagają obsługi. Raz zaprogramowane same sprawdzą wysokość trawy i wybiorą moment odpowiedni na koszenie. W razie potrzeby automatycznie naładują akumulator. Robotem można sterować za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony, a więc zaprogramować koszenie w czasie naszej nieobecności lub skosić trawnik przed przyjazdem na działkę. Robot koszący ścina tylko końcówki źdźbeł trawy, które równomiernie rozkładają się na trawniku i go nawożą. Unikamy dzięki temu grabienia i kompostowania. Parametry urządzenia są dostosowane do wielkości obszaru przeznaczonego do koszenia.
Zanim jednak zdecydujemy się na kupno robota koszącego musimy wyznaczyć teren do koszenia i umieścić specjalny przewód wyznaczający trawnik. Warunkiem skutecznego działania robota jest odpowiednio przygotowana, równa powierzchnia. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu.
Ogród dla leniwych podlewanie
Nawet najmniej wymagające rośliny należy systematycznie podlewać i nawadniać zwłaszcza podczas wiosenno-letnich upałów. Pomogą nam w tym nowoczesne urządzenia i systemy do nawadniania i podlewania ogrodów, które dozują odpowiednią dla roślin ilość wody.
Nawadniać ogród można na dwa sposoby: automatycznie i ręcznie przy pomocy węża ogrodowego podłączonego do zraszacza lub pistoletu zraszającego.
- Automatyczne podlewanie
Zdecydowanie wygodniejsze są systemy automatyczne, które dostarczają roślinom optymalną ilość wody, a właścicielowi ogrodu oszczędzają wiele pracy. Pamiętajmy jednak, że instalację nawadniającą najlepiej zaprojektować i zamontować na etapie planowania ogrodu. Ze względu na ilość potrzebnej wody i zajmowaną powierzchnię, instalację dostosowuje się głównie do wielkości i wymagań trawnika. Jednak nawet w istniejącym ogrodzie możemy ułatwić sobie podlewanie rozprowadzając pod trawnikiem rury i doprowadzając je wszędzie tam gdzie woda jest potrzebna. W tych miejscach instaluje się puszki poboru wody, do których wystarczy podłączyć wąż z urządzeniem do podlewania. Dzięki temu systemowi unikamy uciążliwego zwijania i rozwijania węży ogrodowych. Montaż zaworów odwadniających spowoduje, że cały system stanie się także mrozoodporny.
- Zraszacze wynurzalne
Do nawadniania trawników warto zastosować system zraszaczy wynurzalnych, które dbają o kondycję trawnika i znikają pod ziemią po skończonej pracy. System jest łatwy do montażu, a różnorodne zraszacze pozwalają dopasować system nawadniania do zapotrzebowania roślin na wodę, w zależności od rodzaju gleby czy ich umiejscowienia w ogrodzie. Do najbardziej użytecznych należą zraszacze nawadniające powierzchnię w kształcie koła lub przeznaczone do trawników o regularnych kształtach zraszacze wahadłowe. Jeden zraszacz może nawodnić nawet 140 m2. Głowica zraszacza ma możliwość regulacji zasięgu i szerokości zraszania. Instalację można uzupełnić o sterownik, dzięki któremu łatwo zaprogramować nawadnianie trawnika.
- Systemy mikronawadniania i linie kroplujące
Do pielęgnacji roślin na rabatach, tarasach i balkonach warto wykorzystać system do mikronawadniania, który można rozbudowywać i dostosowywać do różnych warunków. System sprawdza się także do nawadniania skalniaków, żywopłotów oraz roślin w szklarniach i tunelach foliowych.Rośliny tarasowe i balkonowe można idealnie nawadniać, wykorzystując kroplowniki. Rośliny nawadniane są przy korzeniu, co ogranicza parowanie i zmniejsza zużycie wody. Do nawadniania żywopłotów i obrzeży trawników najlepiej sprawdzają się gotowe linie kroplujące wyposażone w kroplowniki zainstalowane na stałe, w odległości co 30 cm. Ich zaletą jest możliwość montażu pod ziemią oraz możliwość rozbudowy, dzięki dużej liczbie elementów, dopasowanych do średnicy takiej rury.
- Więcej o:
Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji
Ogród łatwy w utrzymaniu
Kwiaty dla singla
Nawierzchnie łatwe w utrzymaniu [Ekspert radzi]
Letnie przygotowanie do nasadzeń cebulowych jesienią
Róże mrozoodporne - 10 najbardziej popularnych odmian
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Co posadzić pod katalpą?