Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chory storczyk [Porada eksperta]

Wojciech Słomka

Na moim storczyku pojawiły się dziwne słodkawe krople. Czy to oznaka jakiejś choroby? Skąd się biorą krople na storczyku. Krystyna Ewkowska.

U Falenopsisa nektarniki znajdują się też poza kwiatami - na łodygach i liściach. Dlatego pojawiają się tam słodkie krople
U Falenopsisa nektarniki znajdują się też poza kwiatami - na łodygach i liściach. Dlatego pojawiają się tam słodkie krople
Fot. Shutterstock/Mark_III_Fotoniki
Takie kropelki mogą być spowodowane różnymi czynnikami. By to ustalić, należy po pierwsze określić kolor kropli. Jeśli są mlecznożółte lub kolorem przypominają ropną wydzielinę, to mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Wtedy konieczne jest zastosowanie preparatów chemicznych z miedzią (np. Miedzianu). Dla storczyków wskazane jest o połowę mniejsze stężenie preparatu i powtórzenie zabiegu po 7-10 dniach.

Jeśli krople są bezbarwne, szkliste lub lekko zmącone, przyczyna jest zupełnie inna. Proszę obejrzeć liście, korzenie i nasadę ogonków liściowych pod lupą i poszukać szkodników. Jeśli ich nie widać, a kropelki znajdują się po wewnętrznej stronie liści, wzdłuż nerwów, to na pewno szkodniki kiedyś były, a roślina nadal stara się nadbudować utraconą biomasę i "płacze".

Natomiast jeśli krople są jedynie na łodygach, na brzegach liści lub ich zewnętrznej stronie, przyczyny mają charakter fizjologiczny. Niektóre storczyki (np. falenopsisy) potrafią wydzielać nektar łodygami i liśćmi. Storczyki "płaczą" również wtedy, gdy zbyt długo i obficie kwitną albo powietrze wokół nich jest zbyt wilgotne, a także gdy woda do podlewania jest zbyt twarda. Dzięki temu zjawisku (zwanemu też gutacją) pozbywają się nadmiernej ilości wody lub związków mineralnych. W takich przypadkach rośliny mają podwyższone ciśnienie w tkankach i dlatego wypychają na zewnątrz wodę (czyli "płaczą").

    Więcej o:

Skomentuj:

Chory storczyk [Porada eksperta]