Owoce z domowej spiżarni [Porada eksperta]
Co roku jesienią zanoszę do piwnicy trochę twardych jabłek i gruszek. Choć wybieram owoce zdrowe, nie wszystkie przetrzymują zimę. Czy jest na to jakaś rada? Włodzimierz Łapot
Zaatakowane owoce należy wyrzucić. Nie nadają się na przetwory! Popularne choroby składowanych owoców, takie jak: sina pleśń jabłek i gruszek, szara pleśń jabłek, zgnilizna gniazda nasiennego, gorzka zgnilizna jabłek, brudna plamistość jabłek i gruszek oraz brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych, wywoływane przez patogeny, wydzielają związki chemiczne źle oddziałujące na nasze zdrowie. Wiele z tych patogenów grzybowych wytwarza patulinę, zearalenon oraz fumanizynę. Dowiedziono, że patulina zgromadzona w psujących się jabłkach wpływa na powstawanie u ludzi komórek nowotworowych, powoduje krwawienia wewnętrzne, niszczy komórki wątroby oraz sprzyja zatrzymaniu moczu w pęcherzu moczowym i nerkach. Fumanizyna również uszkadza komórki wątroby i nerek, a ponadto wpływa na układ neurologiczny człowieka. Groźny jest również zearalenon, który może powodować bezpłodność u kobiet. Przetwarzanie owoców nadpsutych w sposób termiczny nie niszczy tych toksyn, a po wniknięciu do organizmu kumulują się one przez długi czas i ich stężenie wzrasta. Ponadto wytwarzające się na powierzchni owoców zarodniki chorobotwórczych grzybów mogą u osób chorujących na alergię powodować np. duszności.
Chorych, magazynowanych owoców nie leczymy. Natomiast pojawiające się na nich choroby mogą posłużyć jako wskaźnik do zastosowania odpowiednich oprysków drzew owocowych wiosną w celu eliminacji chorób. I pamiętajmy, że spożywanie owoców zaatakowanych przez szkodliwe grzyby fatalnie wpływa na nasze zdrowie.
- Więcej o:
Owoce i warzywa, które pomogą Ci schudnąć!
Granat - drogocenny owoc
Egzotyczne przyprawy
Chory storczyk [Porada eksperta]
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"