Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy sezon w ogrodzie - [Narzędzia]

red.

Miłośnicy ogrodów doczekali się wiosny. Po niepewnej pogodzie w pierwszym kwartale roku czas na uporządkowanie strefy użytkowej ogrodów. Ma to ogromne znaczenie w dobie łączenia przydomowej aranżacji z wnętrzem mieszkań. Wizytówka dobrego gospodarza jest jego posesja - warto wiec przyjrzeć się, jak kształtuje się ogrodowa moda, jakie narzędzia są niezbędne zarówno w pracach działkowych, jak i do nadania ogrodowi funkcji rekreacyjnej. Tematyce najnowszych trendów w aranżacji ogrodów poświęcony jest raport porównywarki cen Okazje.info "Ruszył sezon na ogród. Praca i relaks". Przyjrzymy się w pierwszej kolejności - Narzędziom.

Raport
Raport
Fot. Okazje.info

Ważnym elementem raportu jest jego podział na dwie kategorie: praca i relaks. Część poświęcona pracy jest cennym źródłem informacji na temat porządków wiosennych w ogrodzie: jaki sprzęt jest niezbędny do przeprowadzenia prac, dlaczego właśnie taki oraz z jakich narzędzi korzystają polscy ogrodnicy. Warto też wiedzieć, jak przygotować się do walki ze szkodnikami. Po ciężkiej pracy można odpocząć wśród zieleni. Relaks sam w sobie cieszy jeszcze bardziej, kiedy wypoczywamy w miejscu, któremu poświęciliśmy swój czas i energię. Jak w prosty sposób zaaranżować swój ogród? Czego nie może w nim zabraknąć? Jakie elementy nadadzą mu stylu i charakteru?

Praca

W tym roku pogodna płatała nam figle do tego stopnia, że do końca marca nie wiadomo było, czy sezon na ogród zaczynać, czy jeszcze z nim poczekać. I tak naprawdę dopiero kwiecień przyniósł nam pogodę wymarzoną do rozpoczęcia prac porządkowych na naszym zielonym skrawku ziemi. Z roku na rok prowadzenie ogrodów staje się coraz bardziej modne. Ogród od zawsze służył przede wszystkim relaksowi, jednak od ostatnich lat rośnie tendencja do traktowania porządków w ogrodzie jako formę wyciszenia, odprężenia, rekreacji. Ze względu jednak na inne obowiązki nie wszyscy mogą poświęcić tej pracy tyle czasu, ile chcieliby. Dlatego miłośnicy ogrodów szukają wielu technologicznych rozwiązań, które ułatwią i skrócą im czas wiosennych porządków na świeżym powietrzu. Potwierdza to analiza statystyk prowadzonych na podstawie ruchu na Okazje.info w kategorii „Ogród” w miesiącach sezonowych, a więc kwiecień-sierpień 2013 oraz zainteresowania produktami top kategorii „Dom i ogród” w ostatnim miesiącu.

Jak walczyć ze szkodnikami?

Do tej pory zmorą ogrodników były krety, jednak, jak pokazują dane Okazje.info, polscy internauci walczą przede wszystkim z ptactwem. Ultradźwiękowy odstraszacz ptaków takich jak gołębie, szpaki, wrony, kruki, wróble czy jaskółki z czujnikiem ruchu Bird-Away cieszy się największą popularnością. Daleko za nim znalazły się odstraszacze szkodników, w tym: odstraszacz gryzoni, owadów Duo-Pro Pestrepeller i odstraszacz zwierząt Kemo, działające na myszy, szczury, kuny, nietoperze, muchy, mrówki, mole, karaluchy, pająki i inne robactwo. Fale ultradźwiękowe, których nie odbierają ani ludzie, ani większe zwierzęta działają na układ nerwowy gryzoni, a efekt widoczny jest już po kilku dniach. Takie urządzenia przydają się nie tylko przed rozpoczęciem prac, ale podczas całego sezonu ogrodowego.

Jakie narzędzia do trawnika i żywopłotu?

Każdy miłośnik ogrodów wie, że, aby przystąpić do sadzenia roślin, należy usunąć z ziemi martwą i suchą roślinność. Pierwsze prace z tym związane przypadają zwykle na marzec, jednak w tym roku nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Ataki zimy i przymroz- ków kazały poczekać z tym do połowy kwietnia. Większość ogrodników grabienie trawy z pozostałości po roślinach i mchu ma już za sobą, ale na tym nie koniec. Na przełomie kwietnia i maja warto zająć się cięciem żywopłotów. Zarówno trawnik, jak i żywopłot potrzebują gruntownej pielęgnacji i odświeżenia. Do tego niezbędny jest zestaw narzędzi. Tu prym wiodą narzędzia ręczne. Kategoria "Narzędzia ręczne do ogrodu” ujawnia, jaki sprzęt jest najważniejszy do prac przywracających do życia nasze rośliny.

Powyższy wykres wskazuje, że aż 37% osób szukających narzędzi ręcznych za pośrednictwem porównywarki cen Okazje.info decyduje się na zakup opryskiwaczy, mając na względzie utrzymanie w czystości roślinność oraz jej kondycję. O zakupie nie decyduje w tym przypadku marka - ważniejsze są cena i funkcjonalność. Numerem jeden jest w kwietniu opryskiwacz nie przekraczający kwoty 100 zł, łatwy w obsłudze i zapewniający oszczędność zużywanej wody.

Oszczędność nie pozwala nam na zakup narzędzi, z których spokojnie możemy korzystać kilka lat. To wskazuje nam kolejny wniosek w ogrodnictwie nie potrzebujemy narzędzi modnych w danym sezonie ale takich, które spełniają swoje funkcje. Ogrodnictwo nie należy do dziedzin, które przechodzą tak gwałtowne zmiany jak chociażby wystrój wnętrz czy motoryzacja.

Kosiarka

Prace przygotowujące trawę do rozrostu to nie wszystko. Pielęgnacja trawnika to nie tylko grabienie i usuwanie chwastów. W dalszej pracy nad piękną zielenią nie można zapominać o nawożeniu, podlewaniu, wertykulacji, aeracji i koszeniu. Nadal najpopularniejszym zabiegiem jest koszenie, a kosiarka to wciąż podstawowe narzędzie dbania o trawnik. Potwierdzają to statystyki Okazje.info - ponad połowa nabytych urządzeń do koszenia za pośrednictwem porównywarki cen stanowiły kosiarki.

Największym zaufaniem wśród kupujących cieszą się firmy NAC, Makita oraz AL-KO z uwagi na dobry stosunek jakości do ceny oraz ich niezawodność. Mniej znani producenci, aczkolwiek warto o nich wspomnieć, to Krysiak, Stiga, Victus, a także Honda, Bosch czy Hecht. Jednak wybór tego urządzenia ze względu na jego markę to niejedyne kryterium. Największym powodzeniem, jeśli chodzi o cenę urządzenia, cieszyły się kosiarki do 1 tys. zł. Warto dodać, że obecnie najtańsza oferowana kosiarka to koszt 75 zł, najdroższa kosztuje 35 tys. zł.

Zasilanie jako kryterium wyborów Internautów jest istotne jeszcze bardziej. Obecnie 2 na 3 zakupi- one kosiarki wykorzystują napęd spalinowy z uwagi na zalety, jakimi są:

- brak zapotrzebowania na stałe źródło zasilania,

- większa moc względem elektrycznych,

- możliwość koszenia dużo większych powierzchni, co przekłada się na wydajność pracy.

Analitycy Okazje.info zauważyli coraz większy udział w sprzedaży kosiarek samojezdnych z uwagi na ich zalety, czyli komfort oraz wygoda szczególnie przy dużych lub nierównych powierzchniach. Wygodniejsze są również kosiarki z wbudowanym koszem. Staje się on z sezonu na sezon coraz popularniejszy, ponieważ ułatwia pracę w ogrodzie, utrzymując porządek podczas koszenia oraz transportowanie skoszonej trawy na kompostownik

Aż niemal 90% oferowanych za pośrednictwem porównywarki cen kosiarek to kosiarki z koszem i aż 95% Internautów przeglądających te produkty zdecydowało się na jego kupno. To wskazuje, że ogrodnicy stawiają nie tylko na komfort pracy, ale i maksymalne zachowanie czystości podczas zajęć pielęgnacyjnych trawnika. Podsumowując, najczęściej kupowane urządzenia to kosiarki z koszem - spalinowe, choć zainteresowaniem cieszą się również kosiarki elektryczne. Wiąże się to z poczuciem komfortu, prostotą obsługi, mocą silnika oraz dodatkowymi opcjami jak napęd na koła.

Sekatory

Przyjrzyjmy się bliżej zainteresowaniu jedną z kategorii: "Sekatory” ze względu na to, że najlepszą porą na przycinanie drzew i krzewów jest przełom kwietnia i maja. Warto zatem przyjrzeć się różnym modelom. Producentem, który cieszy się największą popularnością jest Fiskars z uwagi na bardzo dobrą jakoś sprzętu, szeroki wachlarz narzędzi oraz akcesoriów, jak i części wymiennych. To on zdominował top produktów w kategorii "Sekatory”:

Podkaszarki

Podkaszarek również nie powinno zabraknąć na liście sprzętu poprawiającego jakość ogrodu. Jak wskazują statystyki - nie brakuje. Te uplasowały się za kosiarkami jako ważny dodatek do walki z nadmiarem trawy. Tu największym powodzeniem cieszą się producenci Nac oraz Makita z uwagi na dobrą jakoś sprzętu oraz atrakcyjną cenę. Przedział cenowy różni się od tego, który pokazało zainteresowanie kosiarkami, a mianowicie, najczęściej kupowano podkaszarki w dwóch segmentach cenowych - do 500 zł i do 2 tys. zł. Największą popularnością cieszą się podkaszaki posiadające napęd spalinowy, które bardzo dobrze radzą sobie z różnymi rodzajami traw, chwastów w trudno dostępnych dla kosiarek miejscach.

Traktorki

Właściciele większych posesji od 1 tys. mkw. wzwyż decydują się na zakup traktorka ogrodowego. Taki specjalistyczny sprzęt oprócz koszenia szybko i precyzyjnie zbiera i mieli trawę z terenów o trudnych warunkach, np. pochyłych.

Każda dodatkowa funkcja to wzrost ceny traktorka, a ta waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Ponad połowa zainteresowanych traktorkami korzystając z serwisu Okazje.info decydowała się na zakup traktorków powyżej 10 tys., mając na uwadze najwyższą jakość, niezawodność, dostępność części zamiennych i akcesoriów. Wśród producentów traktorków ogrodowych największą popularnością cieszą się Stiga oraz MTD.

Sianie i sadzenie po Zimnej Zośce

Druga połowa maja to idealny moment na sianie i sadzenie. Po 15 maja zjawisko zwane "zimna Zośka” ustępuje. To czas ostatnich wiosennych przymrozków. Jeszcze do połowy maja chłód może przybrać na sile, później nie powinien być szkodliwy dla roślinności. Wtedy też możemy się zająć sadzonkami kwiatów jednorocznych, które są wrażliwe na niskie temperatury. To czas, by pomyśleć również o roślinach balkonowych i pielęgnacji trawników, a także wysadzaniu bulw i cebulek kwiatów letnich. Z wykresu wynika, że numerem jeden wśród roślinności ogrodowej są drzewka i krzewy ozdobne. Równie popularne są cebulki i sadzonki oraz nasiona. Wielkim przegranym są "Drzewka i krzewy owocowe”.

O ile zainteresowanie roślinami owocowymi spada, Coraz większą popularnością cieszą się wiszące donice, które wykorzystuje się do sadzenia owoców i warzyw i które uważa się obecnie za przełom w ogrodnictwie. Dzięki wykorzystaniu donicy sprzeciwiającej się grawitacji warzywa i owoce mogą stać się dodatkową ozdobą ogrodu bez marnowania przestrzeni. Przykładem jest doniczka wisząca transparentna Boskke Sky Planter.

Aż 1/3 Internautów szukających roślin ogrodowych wybrało te, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. I to potwierdza pewien trend w ogrodnictwie, o którym wypowiadało się już wielu specjalistów - ogród ma przypominać naturalny krajobraz. Stąd większe zaangażowanie w hodowlę roślin użytkowych: leczniczych, przyprawowych, tworzenie tzw. skalniaków z roślinnością leśną. Na czasie jest tworzenie zagajników, ukrytych miejsc wypoczynku, małych warzywników, ścieżek i roślinnych ścian oddzielających części ogrodu. Pozwala się w ogrodzie na naturalny, aczkolwiek kontrolowany delikatny nieład, w którym znajdzie się miejsce użytkowe (np. ogródki warzywne) i miejsce o walorach estetycznych.

Pełen raport możecie również przeczytać tutaj: "Ruszył sezon na ogród. Praca i relaks"

Skomentuj:

Nowy sezon w ogrodzie - [Narzędzia]