Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jesienne porządki na rabatach

Małgorzata Wójcik

Po sezonie letnim na rabatach usuwamy przekwitłe kwiaty i uzupełniamy ściółkę. To dobry moment na posadzenie nowych okazów. Egzemplarze zbyt mocno rozrośnięte można podzielić i przesadzić.

Kultywator Premium do aeracji gleby, ok. 40 zł, Fiskars
Kultywator Premium do aeracji gleby, ok. 40 zł, Fiskars
Fot. Fiskars
We wrześniu i w październiku nadchodzi czas spoczynku większości bylin. A dla nas czas wytężonej pracy. Usuwamy więc sekatorem suche pędy i przekwitłe kwiaty większości gatunków. Przy okazji warto nadać roślinom taki kształt, by zimą i wczesną wiosną miały ładny pokrój (np. przyciąć je w kulkę). Oczywiście te, które dobrze wyglądają nawet po mrozach (trawy, krwawniki), warto zostawić. Pamiętajmy o tym, by przed przymrozkami wykopać ostrym szpadlem lub saperką bulwy i karpy tych roślin, które w naszych warunkach nie zimują w gruncie (dalie, mieczyki, begonie bulwiaste oraz pacioreczniki).

Gatunki, z których będziemy chcieli przygotowywać zimą lub wczesną wiosną sadzonki (np. pelargonię, daturę, irezynę, santolinę, plektrantus, koleus, galtonię, fuksję), przed pierwszymi przymrozkami przenosimy do pomieszczenia.

Jesienne miesiące to także dobry czas na przesadzanie niektórych bylin - można je wykopać, podzielić i posadzić na nowym miejscu. Przed nastaniem przymrozków możemy wzbogacić rabatę o nowe okazy, np. rośliny cebulowe, pnącza, a nawet założyć estetyczną obwódkę z bukszpanu, barwinka, żurawek, funkii lub bodziszków.

Łopatka Premium do sadzenia w donicach, ok. 36 zł, Fiskars Na zdjęciu powyżej: Łopatka Premium do sadzenia w donicach, ok. 36 zł, Fiskars

Byliny wymagające okrycia

inkarwilla Delavaya (Incarvillea delavayi)

odętka wirginijska (Physostegia virginiana)

pełnik europejski (Trollius europaeus)

pustynnik (Eremurus)

szczawik (Oxalis)

Trawy: trawa pampasowa (Cortaderia selloana), młode okazy rozplenicy (Pennisetum) i miskantu (Miscanthus)

trytoma (Kniphofia)

zawilec grecki (Anemone blanda)

zawilec japoński (A. hupehensis)

Więcej o posezonowych porządkach w ogrodzie znajdziecie w dodatku do Magnoliis

Fot. Red.Skomentuj:

Jesienne porządki na rabatach