Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ciąć glicynię?

Wiesław Gawryś

Mam w ogrodzie dorodną pięcioletnią glicynię, która do tej pory jeszcze nie zakwitła. Podobno należy ją umiejętnie przycinać. W jaki sposób? Bogusława Goplanek

Aby glicynia lepiej kwitła, należy dbać, by jej pędy były dobrze nasłonecznione i niezbyt długie.
Aby glicynia lepiej kwitła, należy dbać, by jej pędy były dobrze nasłonecznione i niezbyt długie.
SHUTTERSTOCK

Glicynie (Wisteria) to pnącza zaliczane do najbardziej okazałych, szczególnie urodziwe w okresie obfitego kwitnienia. Są roślinami długowiecznymi i w naszym klimacie należą do gatunków dosyć odpornych na mróz. Jeśli nie są przycinane, w sprzyjających warunkach mogą dorastać do kilkunastu metrów. Trzeba też podkreślić, że starszych egzemplarzy się nie nawozi, gdyż zwiększa to tempo ich wzrostu i niekorzystnie wpływa na kwitnienie. Jednak najważniejszym zabiegiem sprawiającym, że rośliny corocznie obficie kwitną, jest ich regularne cięcie.

W pierwszych latach formujemy glicynię w ten sposób, że kilka najsilniejszych pędów prowadzimy poziomo przy podporach. To z nich wyrastają pędy boczne, na których zawiązują się pąki kwiatowe. Główne cięcie wykonujemy latem, zwykle na przełomie lipca i sierpnia. W ten sposób pobudza się roślinę do zawiązywania wczesną jesienią pąków kwiatowych. Wycinamy wtedy pędy nadmiernie się zagęszczające i cienkie. Część nowych odgałęzień prowadzimy poziomo, podwiązując je do podpór. Pozostałe wyrastające z nich przycinamy nad 4.-5. liściem. Drugie cięcie wykonujemy wczesną wiosną, gdy już pąki widocznie nabrzmieją i możemy stwierdzić, które gałęzie są żywe. Te suche i nadmiernie zagęszczające roślinę wycinamy. Aby uchronić miejsca cięcia przed infekcją grzybową, smarujemy je Funabenem Eko lub Lac Balsamem.



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ciąć glicynię?