Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon atrakcyjny jesienią. Taras w nowoczesnym apartamentowcu w Gdyni

Aldona Zakrzewska

Jesień to ulubiona pora roku gospodarzy. Nic więc dziwnego, że goście odwiedzający ten uroczy zakątek zapominają o miejskim otoczeniu i wcale nie tęsknią do lata...

WZDŁUŻ AŻUROWEJ BARIERKI tarasu rosną iglaki w donicach i trawy ozdobne posadzone w skrzyniach.
WZDŁUŻ AŻUROWEJ BARIERKI tarasu rosną iglaki w donicach i trawy ozdobne posadzone w skrzyniach.
Fot. Appo Projekt

Taras znajduje się przy apartamencie w nowoczesnym budynku w Gdyni. Jest spory (ok. 44 m2), ale długi i wąski, a zatem mało ustawny. Na szczęście nie przeszkodziło to projektantom z firmy Appo, którzy stworzyli tutaj dodatkowy pokój, idealny do relaksu i efektowny o każdej porze roku. Gospodarze zaakceptowali go bez zastrzeżeń, ale przyznają, że najbardziej podoba się im jesienią, kiedy to za sprawą posadzonych tu roślin taras nabiera intensywnych, ciepłych kolorów.

PO PIERWSZE - RELAKS

Na tarasie zmieściło się wszystko, na czym właścicielom zależało najbardziej: miejsce do wypoczynku z modułowym zestawem mebli z technorattanu (jest tu też stolik-skrzynia na poduchy i drobne narzędzia ogrodnicze) oraz kącik kawowy przy wyjściu z kuchni, z wygodnym ażurowym fotelem nawiązującym do wystroju mieszkania.

Aby zapewnić domownikom więcej intymności, od strony chodnika i sąsiedniego tarasu ustawiono rząd drewnianych skrzyń z zimozielonymi krzewami i trawami ozdobnymi. W dwóch dużych donicach posadzono brzozy Younga o płaczącym pokroju, które dominują w tej roślinnej kompozycji, a gdy się rozrosną, stworzą dodatkową osłonę od strony sąsiada.

PO DRUGIE - NASTRÓJ

Po zachodzie słońca mrok rozprasza delikatne światło stylowych ażurowych lampionów i dużej białej donicy podświetlanej diodą LED. Klimat tworzy też kolorystyka roślin - jesienią na spokojnym zielonym tle strzyżonych bukszpanów, krzewów kosodrzewiny, jałowców, brzóz, śnieguliczek i traw ozdobnych wrzosy, astry, chryzantemy i kapusty ozdobne aż płoną kolorami! Rośliny w donicach są wymieniane kilka razy w sezonie, dzięki czemu aranżacja ubarwia taras od wiosny aż do późnej jesieni.

By nie zmniejszyć tarasu optycznie, posadzkę wyłożono jasnymi płytami z płukanego betonu. Barwne detale: fotel, oprawy lampionów, a przede wszystkim rośliny sprawiają, że wystrój nie wygląda monotonnie.

EKSPERT RADZI

AGNIESZKA DURLIK APPO projekt

appo.com.pl

Aranżując zieleń na niewielkiej przestrzeni balkonu lub tarasu, warto uwzględnić gatunki zmieniające się wraz z porami roku. Okres jesienny to pora kwitnienia traw ozdobnych, wrzosów, chryzantem i marcinków. Na krzewach, np. śnieguliczek czy irg, powoli zaczynają pojawiać się dekoracyjne kulki owoców. Dobierając rośliny, warto przewidzieć też miejsce dla gatunków jednorocznych. Hitem ostatnich lat są kapusty ozdobne, których duże, różnobarwne liście są efektowne aż do przymrozków.

Skomentuj:

Balkon atrakcyjny jesienią. Taras w nowoczesnym apartamentowcu w Gdyni