Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lagerstremia. Rzadka roślina wyhodowana z nasionka

Wiesław Gawryś, KJ

Wyhodowałem z nasionka nieznaną mi roślinę. Musiałem długo czekać, by zakwitła. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu jej i poradę dotyczącą uprawy. Pyta: Edward Paroła

W KRAJACH o ciepłym klimacie kwitnące drzewa lagestremii zdobią ulice i parki.
W KRAJACH o ciepłym klimacie kwitnące drzewa lagestremii zdobią ulice i parki.
Fot. Wendy Cutler Flickr

Lagerstremia indyjska

Ta roślina to lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica). W naturze występuje w Chinach, na Półwyspie Indochińskim i w Japonii. Jest krzewem lub drzewem dorastającym w warunkach naturalnych do wysokości 6 m, w uprawie zwykle nie przekracza 3 m. Istnieje wiele odmian tego gatunku różniących się zabarwieniem kwiatów i liści. Podstawowy gatunek ma kwiaty różowe, ale spotyka się też kwiaty białe, czerwone, pomarańczowe i w różnych odcieniach żółci.

Kwitnące drzewka

Lagerstremia indyjska uprawa w Polsce

Roślina ta nie jest bardzo wymagająca i można ją uprawiać w polskich warunkach klimatycznych. Lagerstremia jest rośliną wieloletnią i możemy ją hodować w gruncie w ogrodzie lub na balkonie w doniczce. Drzewko o rozłożystej koronie i w polskich warunkach dorasta do ok. 2-3 m wysokości. Najcięższym okresem dla niego jest zima. Krzew ten w naszych warunkach ma ograniczone możliwości wzrostu w odkrytym gruncie. Bez uszczerbku na zdrowiu wytrzymuje temperatury  spadki temperatury do około -12°C, chyba że rośnie w zacisznych i osłoniętych miejscach. Niestety, w temperaturze -20°C przemarza wraz z korzeniami. Jeśli zdarzą się surowsze zimy może przemarznąć i wtedy trzeba ją przenieść do domu. W pomieszczeniu powinno być w miarę jasno a temperatura powinna oscylować pomiędzy 0 a 10 stopni C. Lagerstremia świetnie znosi przycinanie i można z niej uformować nawet bonsai. Zimą warto skrócić jej nieco pędy by się rozrosły - taki zabieg zwiększy kwitnienie w sezonie. 

Lagerstremia indyjska - wysiew nasion

Nasiona powinno się sadzić do mieszanki torfu z piaskiem i ziemią liściową w stosunku 3 : 1 : 0.5 Bardzo dobrze jest ją doświetlać lampami sodowymi o barwie żółtej.

Kalatea przysycha. Jak ją uratować?

Lagerstremia indyjska - sadzonki

Lagestremia jest mało wymagająca co do podłoża. Najlepiej rośnie w glebach niezbyt żyznych, bardzo przepuszczalnych (w takich warunkach lepiej przygotowuje się do zimy). Nadmiar azotu powoduje zbyt silny wzrost, słabe kwitnienie i przemarzanie. Roślina wymaga stanowisk słonecznych lub w niewielkim stopniu zacienionych. Kwitnie późnym latem lub wczesną jesienią, kiedy zwykle rośliny szykują się już do spoczynku zimowego. Uprawia się ją ze względu na długi okres kwitnienia i urodę ukwiecenia. W sprzedaży dostępne są sadzonki  kilkuletnie o różnej wielkości w różnym stadium rozwoju liści i kwiatów.  Poleca się zakup sadzonki w pojemniku i uprawianie jej przez kilka lat jako roślinę pojemnikową i wysadzenie jej do ziemi w późniejszym terminie - po zahartowaniu.

Lagerstremia indyjska - zimowanie

W naszym kraju powinna być okrywana na zimę chochołami ze słomy lub papierem. Nie wolno używać do tego folii. Podłoże wokół korzeni należy ściółkować korą.

Jednak najlepiej uprawiać lagestremię w donicy, a zimą przechowywać w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 4°C. W tym okresie roślinę podlewamy skąpo.

Lagerstremia indyjska - cena

W sprzedaży dwuletnia sadzonka o wysokości 15-25 cm kosztuje 12 zł.  Jest sprzedawana w pojemniku.

Jak uformować wisterię w formę drzewa? [Porada eksperta]

    Więcej o:

Skomentuj:

Lagerstremia. Rzadka roślina wyhodowana z nasionka