Zalety nawozów długo działających [Ekspert radzi]
Czy rzeczywiście warto używać nawozów o przedłużonym działaniu? Pyta: Paulina Świątek





Zdjęcie powyżej: Alicja Gawyś - mgr inż. ogrodnictwa
Nawozy mineralne o wydłużonym okresie działania (również te przeznaczone dla gatunków domowych) mają wiele zalet. W sprzedaży są preparaty działające przez 100, 120 albo 180 dni. Odżywki tego typu wystarczy zastosować tylko raz lub dwa razy na sezon, co ułatwia nam pielęgnację roślin.
Wymienione nawozy w postaci granulowanej zawierają skondensowane składniki pokarmowe. Dzięki specjalnym otoczkom (np. z naturalnej żywicy) woda stopniowo wnika do wnętrza granulek i rozpuszcza zawarte w nich substancje, które stopniowo uwalniane są do podłoża. Przebieg tego procesu zależy od temperatury i wilgotności - im ziemia cieplejsza i bardziej mokra, tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. To odpowiada fizjologii roślin, które też silniej się rozwijają w takich warunkach.
Nawozy długo działające mogą mieć też postać pałeczek (do umieszczania w ziemi) bądź żelu, który powoli wypływa z pojemnika do podłoża.
Zaletą tych odżywek jest małe ryzyko przenawożenia roślin, bo składniki pokarmowe uwalniane są do ziemi stopniowo, w niewielkich dawkach. Rośliny przyswajają ich około 70% (podczas gdy przyswajalność zwykłych nawozów wynosi tylko około 30% składników mineralnych zawartych w preparacie).
Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)
Nawóz do tui - jaki wybrać?
Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) - uprawa i podlewanie
Jak prawidłowo nawozić warzywa by zwiększyć plony?
Nawożenie malin. Czym najlepiej nawozić maliny?
Męczennica - Passiflora
Nawożenie roślin. Błędy w nawożeniu roślin
Czerwiec w ogrodzie. Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu?