Akantolimon błoniasty. Ciekawa roślina na skalniaku [Ekspert radzi]

Wiesław Gawryś

W ogrodzie skalnym założonym przy prywatnym domu zauważyłam ciekawą roślinę o poduchowatej budowie. Jak się nazywa i czego wymaga? Pyta: Irmina Bełza

akantolimon błoniasty dorasta do wysokości 15 cm, a jego poduchowate kępki osiągają szerokość ok. 30 cm.
Akantolimon błoniasty dorasta do wysokości 15 cm, a jego poduchowate kępki osiągają szerokość ok. 30 cm.
Fot. Irmina Bełza

Wiesław Gawryś: Gatunek, który się Pani spodobał, to pochodzący znad Morza Śródziemnego akantolimon błoniasty (Acantholimon glumaceum). Jego liście o igiełkowatym kształcie i długości około 3 cm pozostają zielone także zimą. W kwietniu całą roślinę pokrywają różowe, nisko osadzone kwiaty o średnicy 1 cm.
Pędy akantolimona trochę drewnieją tuż przy podstawie - jest to więc krzewinka.
Dla tej rośliny wybieramy miejsce dobrze nasłonecznione. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne i zawierać dużo piasku zmieszanego z ziemią próchniczną, a także sporo fragmentów skał wapiennych. Młody okaz po posadzeniu otaczamy wapiennymi kamieniami, które będą gromadzić ciepło i oddawać je w nocy roślinie. Dzięki temu łatwiej zawiąże ona pąki kwiatowe.

 

08.09.2003  POWSIN OGROD BOTANICZNY PAN ALPINARIUM UPRAWY ROSLINNOSCI GORSKIEJ N/Z WIESLAW GAWRYS ZASTEPCA DYREKTORA OGRODU BOTANICZNEGO PAN FOT. JERZY GUMOWSKI / AGENCJA GAZETAWiesław Gawryś mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie/Fot. JERZY GUMOWSKI

Gatunek ten dobrze zniesie zimę, pod warunkiem że uchronimy jego dolne partie i korzenie przed nadmierną wilgocią. W tym celu już jesienią ustawiamy nad nim mały daszek ze szkła lub pleksiglasu, wsparty na kilku kamieniach. Dzięki temu do rośliny będą docierać promienie słoneczne, ale woda z opadów nie będzie podsiąkać. Wiosną osłonę usuwamy.

Skomentuj:

Akantolimon błoniasty. Ciekawa roślina na skalniaku [Ekspert radzi]