Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skalniak domem dla zwierząt [Porada eksperta]

Kacper Kowalczyk dziennikarz, ekolog

Na moim skalniaku latem zauważyłem ropuchę, która zjadała mrówki. Jakie jeszcze zwierzaki mogą zagościć w takim miejscu? Pyta: Kamil Skibniewski

ZASKROŃCE będą odwiedzać nasz skalniak, jeśli nic nie zakłóci im spokoju.
ZASKROŃCE będą odwiedzać nasz skalniak, jeśli nic nie zakłóci im spokoju.
Fot. belizar shutterstock

KACPER KOWALCZYK, dziennikarz, ekolog: Decydując się na utworzenie skalniaka, zwracamy głównie uwagę na jego dekoracyjność, ale przy tej okazji korzystają także zwierzęta. W wiosenne słoneczne dni na kamieniach mogą się wygrzewać dwa gatunki jaszczurek: zwinka i żyworódka, a w jesienne wieczory skalniak odwiedza czasem jeż - pod warunkiem jednak, że nie wypłoszy go nasz pies czy kot.

Natomiast zimą w zakamarkach skalnego ogródka mogą zamieszkać ropuchy: szara lub zielona. Płazy te pod stertą kamieni wykopują norki pozwalające przetrwać niekorzystny dla nich czas. Ropucha szara woli samotnie przezimować, natomiast zielona spędza ten czas w niewielkich grupach (po 6-8 osobników). Gościem skalniaka często bywa też zaskroniec, który lubi wylegiwać się na ciepłych kamieniach. W moim skalnym ogródku kiedyś założyła gniazdo białorzytka - szaro-biały ptak z rodziny muchołówkowatych. Ale uwaga! Zwierzęta zaobserwujemy tylko wtedy, gdy na skalniaku panuje spokój.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skalniak domem dla zwierząt [Porada eksperta]