Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenia systemowe - co to takiego? [Ekspert radzi]

Alicja Gawryś

Chciałbym w tym roku zamienić siatkę otaczającą mój ogród na tzw. ogrodzenie systemowe. Jakie są do wyboru, jakie mają zalety? Pyta: Jarosław Knapik

Ażurowe ogrodzenie panelowe wykonane z metalowych przęseł i słupków - proste i popularne.
Ażurowe ogrodzenie panelowe wykonane z metalowych przęseł i słupków - proste i popularne.
Fot.: ThamKC shutterstock

Alicja Gawryś Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa

Alicja Gawryś: Budowa takich ogrodzeń polega na montażu gotowych elementów (paneli) zakupionych w markecie budowlanym lub u producenta.

Najprostsze systemy (jak np. Gardia) złożone są z metalowych elementów, najczęściej stalowych bądź aluminiowych. Słupki osadza się na betonowych fundamentach, a pomiędzy nimi doczepia ażurowe przęsła (gotowe moduły). Następnie, gdy fundamenty stwardnieją, wbudowuje się furtkę i bramę.

Wielu producentów pokrywa elementy ogrodzenia cynkiem i powłoką antykorozyjną. Takie systemy są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Sprawdzają się jako ogrodzenia posesji i ogrodów oraz siedzib firm. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się ogrodzenia tzw. łupane. W tym systemie słupki i podmurówka mają formę murowanych bloczków, wytwarzane są z betonu z dodatkiem granitu i przypominają łupany kamień. Natomiast przęsła wykonane są z różnych materiałów: metalu, z drewna bądź z tworzyw sztucznych. W skład systemu wchodzą także furtki i bramy utrzymane w tym samym stylu i kolorystyce. Proponowane systemy ogrodzeń występują w dwóch wersjach: GORC de Luxe GL22 i GORC de Luxe GL38. Przed ich montażem trzeba jednak wylać zbrojone fundamenty.

Ogrodzenia systemowe warto dopasować do stylu domu. Wszystkie dobrze współgrają z ogrodową zielenią.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenia systemowe - co to takiego? [Ekspert radzi]