Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyciągnięty koleus [Ekspert radzi]

Alicja Gawryś

W ubiegłym roku kupiłam piękny koleus. Zimował w domu i chociaż stał przy oknie, bardzo się wyciągnął. Co zrobić, by odzyskał urodę? Pyta: Marta Rowecka

Ukorzenione sadzonki koleusa warto posadzić w skrzynkach na słonecznym lub lekko zacienionym balkonie.
Ukorzenione sadzonki koleusa warto posadzić w skrzynkach na słonecznym lub lekko zacienionym balkonie.
Fot.: Vlad.Romensky shutterstock

Alicja Gawryś Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa

Alicja Gawryś: Koleus stracił podczas zimy ładny wygląd, bo prawdopodobnie w pokoju było dość ciepło, co stymulowało go do rozwoju, ale jednocześnie miał za mało światła podczas krótkich zimowych dni. W rezultacie wydłużył się nadmiernie, a jego liście stały się drobne i straciły intensywne barwy.

Proszę teraz ściąć wszystkie pędy, pozostawiając tylko po 1-2 węzły (węzeł to para śpiących pąków) przy ich podstawie, i przesadzić roślinę do świeżej ziemi uniwersalnej.
Po dwóch tygodniach rozpoczynamy zasilanie jednym z nawozów dla roślin doniczkowych. W jasnym miejscu koleus wypuści pędy, które wkrótce trzeba skrócić nad pierwszym lub drugim węzłem. Zabieg powtarzamy jeszcze raz na kolejnych przyrostach. Dzięki temu roślina zagęści się i odmłodnieje.

Ze ściętych pędów można zrobić sadzonki, tnąc je na odcinki składające się z dwóch węzłów. Dolny odcinek zagłębiamy w piasku, usunąwszy z niego wcześniej liście.
Koleus ukorzeni się już po dwóch tygodniach. Wtedy sadzonki należy przesadzić do doniczek z ziemią, a potem skracać ich wierzchołki.

Skomentuj:

Wyciągnięty koleus [Ekspert radzi]