Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jadowite zwierzęta w ogrodzie [Ekspert radzi]

Kacper Kowalczyk

Czy to prawda, że jad ropuchy jest trujący? Jakie jeszcze inne zwierzęta mają jad niebezpieczny dla dzieci i psów bawiących się w ogrodzie? Pyta: Katarzyna Surmiak

p?U30CtjCQ)kNVn5Y`7PB
Rzęsorek rzeczek to ssak żerujący w oczku wodnym. Gdy złapie rybę, poraża ją substancjami zawartymi w ślinie.
Fot.: Rudmer Zwerver shutterstock

 

 

 

 

Kacper Kowalczyk Kacper Kowalczyk: dziennikarz, ekolog/Fot.: mat. red.Kacper Kowalczyk: Owszem, ropucha szara i zielona wydzielają niebezpieczne substancje, m.in.bufogeninę oddziałującą na nasz układ krwionośny oraz halucynogenną bufoteninę. Jeśli więc dotknęliśmy ropuchy, musimy dokładnie umyć ręce. Najbardziej wrażliwe na działanie tych substancji są młode psy lub koty, które częstołapią ropuchy. Jeśli wystąpiło potem zaczerwienienie błon śluzowych w pysku zwierzaka, ślinienie się i przyspieszony oddech, zawieźmy go do lekarza weterynarii.

Czasami do ogrodu może przypełznąć żmija zygzakowata - jedyny jadowity wąż Polski, który kąsa jednak tylko w ostateczności. Gdy tak się stanie, trzeba wezwać pogotowie (albo lekarza weterynarii). Lekarz poda surowicę neutralizującą jad. Poza tym w wielu ogrodach mieszkają pająki: krzyżak ogrodowy oraz tygrzyk paskowany, jednak ich jad nie jest niebezpieczny dla ludzi, z wyjątkiem osób uczulonych.

 

 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jadowite zwierzęta w ogrodzie [Ekspert radzi]