Krajowe ryby w oczku wodnym [Ekspert radzi]
Założyłem oczko wodne i chciałbym wpuścić do niego ryby. Trochę się boję postawić na egzotyczne koi. Może polecicie mi jakieś "łatwe" gatunki? Pyta: Michał Wejnert
Kacper Kowalczyk: /Fot.: mat. red.
Kacper Kowalczyk, dziennikarz, ekolog: Oczko wodne jest dobrym pomysłem na urozmaicenie ogrodu. Warto zasiedlić je różnymi organizmami, m.in. rybami. Wiele osób kupuje japońskie karpie koi - barwną, lecz dosyć wrażliwą odmianę karpia zwyczajnego. Ja proponuję jednak wybrać rodzime gatunki, które przetrzymują i silne mrozy, i wysokie temperatury.
Różanka (Rhodeus sericeus) z rodziny karpiowatych dorasta do 8 cm długości ciała. Żyje w stadach, ale w okresie godowym samce zajmują rewiry, w których znajdują się małże. To tam samice składają ikrę. W okresie godowym brzuchy samców przybierają różową barwę. Jeśli chcemy hodować te ryby, dbajmy o czystość wody i wpuśćmy do oczka małże, np. szczeżuje.
Wartym uwagi gatunkiem jest strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus). Ryba ta dorasta do 10 cm, żyje w ławicach i lubi, gdy woda cały czas przepływa, jak w strumieniu.
Ciernik (Gasterosteus aculeatus) to także ciekawy gatunek. Wierzch jego ciała jest oliwkowobrązowy, boki srebrzyste, a spód niekiedy czerwonawy. Na grzbiecie ma 2-6 kolców. Żyje w ławicach, jednak w czasie składania ikry buduje gniazda ze źdźbeł i pilnie strzeże złożonych tam jaj. Ciernik lubi natlenioną wodę, zatem i w tym przypadku pomyślmy o urządzeniu symulującym ruch wody (jak np. napowietrzacz).
- Więcej o:
Woda w ogrodzie. Oczko wodne
Cantedeskie w oczku wodnym [Ekspert radzi]
Lotos wodny (Nelumbo). Uprawa kwiatu lotosu w oczku wodnym
Co niszczy rośliny wodne? [Ekspert radzi]
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"