Jakie rośliny źle znoszą nadmiar wody zimą?
Po długotrwałej suszy cieszą nas zimowe opady, bo ziemia uzupełnia zapasy wilgoci. Jednak niektórym roślinom wcale nie wychodzi to na dobre.
Rośliny stepowe źle znoszą nadmiar wody
Rośliny stepów są bardzo odporne na suszę i chłody. Tym, co je często zabija zimą, jest nie mróz, lecz... wilgoć.
Nasz klimat z małą ilością opadów coraz bardziej sprzyja roślinności stepowej. Zalicza się do niej wiele popularnych roślin: jeżówki, krwawniki, trawy ozdobne. Rośliny te doskonale zimują, gdy ziemia jest cały czas okryta śniegiem. W ich rodzimych rejonach topi się on dopiero wiosną, dostarczając im wilgoci potrzebnej do wzrostu. Jednak w Polsce mrozy nie trwają długo. Gleba rozmarza i namaka od opadów, a wtedy korzenie przyzwyczajone do suchych zim chorują i giną.
Gdzie posadzić rośliny nie lubiące wilgoci?
W przypadku roślin stepowych szczególnie wrażliwe na nadmiar wody są ich szlachetne ogrodowe odmiany. Jak im zapewnić bezpieczne zimowanie?
. Pamiętaj, że podstawą sukcesu jest przepuszczalna ziemia.
. Rabatę dla okazów szczególnie podatnych na gnicie załóż na lekkim wzniesieniu lub zboczu.
. Gdy teren jest płaski, a gleba zbita, jej górną warstwę zmieszaj z gruboziarnistym piaskiem. To uchroni przed wilgocią młode, najbardziej wrażliwe rośliny.
. Rabaty stepowej lub żwirowej nie zakładaj w zagłębieniu terenu, które długo nie wysycha. Przysypanie jej powierzchni żwirem nie wystarczy. Wprawdzie latem roślinom nie będzie dokuczać tam susza, ale zimy nie przetrwają.
Zimowe problemy z wilgocią
Przygotowując się do zimy, rośliny tracą wodę, by ich sok stał się odporny na zamarzanie. Mokre podłoże im to uniemożliwia, za to w suchym mogą przetrwać nawet gatunki pochodzące z cieplejszego niż nasz klimatu. Więcej wilgoci potrzebują gatunki o zimotrwałych liściach, zwłaszcza te płytko się korzeniące (jak np. rododendrony i inne wrzosowate, młode iglaki, byliny i rozsada roślin dwuletnich). Ponieważ zimą też tracą wodę, a w zmrożonej ziemi nie ma dostępnej dla nich wilgoci, grozi im susza fizjologiczna. Rośliny te tuż przed nadejściem mrozu warto więc solidnie podlać, po czym ziemię przykryć ściółką. Dzięki temu gleba łatwo nie zamarznie i korzenie będą miały co pić.
F. Strauss/Mak Media
Na zdjęciu powyżej: Snopek związany z długich suchych liści traw chroni zimujące tuż przy powierzchni części roślin, z których wiosną wyrastają młode pędy.
- Więcej o:
Zamiokulkas zamiolistny (zamioculcas). Niezniszczalna roślina do mieszkania
Żurawina uprawa - jak założyć kobierzec?
Azalie - czarujące zimowe dekoracje - warto je kupić na święta
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?