Jak powstały krzywe sosny w Nowym Czarnowie?
Podróżując po Pomorzu Zachodnim, miałem okazję obejrzenia Krzywego Lasu w Nowym Czarnowie. W jaki sposób wyrosły tamtejsze drzewa? Pyta: Bartosz Kopyciński


Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.
Odpowiada: Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa
fot. archiwum
Na terenie Krzywego Lasu, na obszarze ok. 1,7 ha, rośnie ponad 200 sosen wygiętych w tę samą stronę. Posadzono je w latach 30. XX w. Tamtejsi mieszkańcy opowiadają, że drzewa zostały specjalnie tak ukształtowane, by ich pnie wykrzywiały się łukowato. Miały służyć do wyrobu sań, mebli i łodzi. Wkrótce wybuchła druga wojna światowa i drzew nie ścięto. Rosły więc dalej, jednak ich wierzchołki zaczęły kierować się ku górze (to tzw. zjawisko geotropizmu ujemnego).
Podobne krzywe formy mogą czasem powstawać również w sposób naturalny, na przykład, gdy młode okazy zostaną przygięte do ziemi podczas wyjątkowo obfitych opadów śniegu, którym towarzyszy silny wiatr (w górach - przez lawiny). Wiosną wyrosną pędy skierowane wprost ku niebu, ale pnie zachowają krzywiznę powstałą w młodości drzew.
- Więcej o:
Czy drzewa mogą się zrastać? [Porady eksperta]
Działka po lasem. Jakie rośliny wybrać i jak ją urządzić?
Którego jałowca owoce są jadalne? [Ekspert radzi]
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty z rozsady wcześnie kwitną
Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]
Czy należy ciąć złotokapy?
Drzewa do małego ogrodu