Jak powstały krzywe sosny w Nowym Czarnowie?

Alicja Gawryś

Podróżując po Pomorzu Zachodnim, miałem okazję obejrzenia Krzywego Lasu w Nowym Czarnowie. W jaki sposób wyrosły tamtejsze drzewa? Pyta: Bartosz Kopyciński

Krzywizna dolnych partii pni powstała, gdy sosny w Krzywym Lesie miały 7 lat.
Krzywizna dolnych partii pni powstała, gdy sosny w Krzywym Lesie miały 7 lat.
fot. Shutterstock

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

Odpowiada: Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa

 

Alicja Gawryśfot. archiwum

Na terenie Krzywego Lasu, na obszarze ok. 1,7 ha, rośnie ponad 200 sosen wygiętych w tę samą stronę. Posadzono je w latach 30. XX w. Tamtejsi mieszkańcy opowiadają, że drzewa zostały specjalnie tak ukształtowane, by ich pnie wykrzywiały się łukowato. Miały służyć do wyrobu sań, mebli i łodzi. Wkrótce wybuchła druga wojna światowa i drzew nie ścięto. Rosły więc dalej, jednak ich wierzchołki zaczęły kierować się ku górze  (to tzw. zjawisko geotropizmu ujemnego).
Podobne krzywe formy mogą czasem powstawać również w sposób naturalny, na przykład, gdy młode okazy zostaną przygięte do ziemi podczas wyjątkowo obfitych opadów śniegu, którym towarzyszy silny wiatr (w górach - przez lawiny). Wiosną wyrosną pędy skierowane wprost ku niebu, ale pnie zachowają krzywiznę powstałą w młodości drzew.

 

Skomentuj:

Jak powstały krzywe sosny w Nowym Czarnowie?