Światowe szaleństwo na punkcie ogrodów

Jolanta Nowak

Kiedyś chwaliliśmy się samochodami, dziś - ogrodami. Posiadanie kawałka zieleni jest modne, a właścicielowi dodaje prestiżu. Francuzi od dawna doceniają uroki ogrodów, Rosjanie od pięciu lat

Dlaczego zajmujesz się ogrodem? - takie pytanie zadano mieszkańcom Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA i Skandynawii. Badanie przeprowadziła firma badawcza The Future Laboratory na zlecenie firmy Husqvarna. Okazało się, że dla ankietowanych ogród to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i znajomymi oraz jadalnia. Coraz częściej przydomowy ogródek zastępuje: siłownię - ankietowani poprawiają kondycję fizyczną, plewiąc - oraz warzywniak - bo w ogrodzie sadzą warzywa i owoce.Najwięcej czasu w tym miejscu spędzają Francuzi. Aż 48 proc. francuskich respondentów określiło się jako "bardzo zaangażowanych" przy pracach w ogrodzie. Takiej odpowiedzi udzieliło 30 proc. Amerykanów, 28 proc. Rosjan, 25 proc. Brytyjczyków i 25 proc. Skandynawów. Pasja rozwija się z wiekiem. Najbardziej zaangażowani ogrodnicy są w wieku od 35 do 44 lat.

Skąd na świecie wziął się ogrodowy boom?

Szwecja. Towe Rossman z branży ogrodniczej:

W przeciągu ostatnich kilku lat ludzie przeznaczyli duże środki materialne oraz siły fizyczne na prowadzenie ogrodu. Inspiracją do działań były programy telewizyjne, magazyny i książki. Kiedyś ogród miał być funkcjonalny, dziś ma olśniewać. Działka, ogródek, otoczenie domu, podnoszą prestiż i status społeczny. Ogródek określa właściciela tak samo, jak samochód czy ubranie.

Wielka Brytania. Christopher Stocks, współpracuje z magazynami ogrodniczymi:

Do niedawna większość trendów ogrodniczych była ustalana przez bogatych arystokratów lub ludzi z wielkimi ogrodami, którzy mieli arystokratyczne aspiracje. Teraz w Wielkiej Brytanii duży wpływ na obraz architektury zieleni ma telewizja. Pokazuje ogród jako dostępny dla wszystkich.

Rosja. Alexander Grivko, projektant ogrodów:

Zainteresowanie prywatnymi ogrodami w Rosji wzrosło podczas ostatnich pięciu lat. Rząd przestał przeznaczać tereny zielone pod zabudowę, a właściciele nowych domów zaczęli upominać się o tereny przydomowe pod ogród. Gdy problem ogrodnictwa zaczął być przedstawiany w telewizji, projektanci ogrodów stali się popularni. Rosjanie zaczęli aranżować "inteligentne ogrody", z systemem nawadniającym i oświetleniem. Nasze ogrody są odważne.

Francja. Patrick Blanc, architekt:

We Francji tradycja ogrodnicza jest bardzo długa. Ogrody Wersalu - 800 hektarów starannie i równo zaplanowanych alejek, trawników i fontann - zostały stworzone w połowie XVIII wieku. Francuzi nie godzą się na to, aby otaczały ich tylko zimne mury. Apartamentowce muszą być otoczone rozległymi terenami zielonymi i prywatnymi ogródkami. Integralną częścią współczesnej architektury stały się ogrody na dachach budynków.

Jak eksperci i ankietowani wyobrażają sobie ogród przyszłości?

Nie będzie wymagał regularnego podlewania, przekopywania i sadzenia. System ogrodniczy zostanie połączony z komputerem, a ten będzie wysyłał nam przypomnienia typu "podlej kwiatki". Ogród przyszłości będzie ponadto ekologiczny. - W ciągu najbliższych 10-20 lat wzrośnie wykorzystanie ich do produkcji jedzenia. Dodatkowo, spodziewane jest użycie roślin jako elementu przy budowie domów, np. przy chłodzeniu powietrza i oczyszczaniu wody. Możliwe jest nawet oczyszczanie ścieków - mówi Richard Reynolds, architekt z Wielkiej Brytanii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Światowe szaleństwo na punkcie ogrodów