Światowe szaleństwo na punkcie ogrodów
Kiedyś chwaliliśmy się samochodami, dziś - ogrodami. Posiadanie kawałka zieleni jest modne, a właścicielowi dodaje prestiżu. Francuzi od dawna doceniają uroki ogrodów, Rosjanie od pięciu lat
Najwięcej czasu w tym miejscu spędzają Francuzi. Aż 48 proc. francuskich respondentów określiło się jako "bardzo zaangażowanych" przy pracach w ogrodzie. Takiej odpowiedzi udzieliło 30 proc. Amerykanów, 28 proc. Rosjan, 25 proc. Brytyjczyków i 25 proc. Skandynawów. Pasja rozwija się z wiekiem. Najbardziej zaangażowani ogrodnicy są w wieku od 35 do 44 lat.
Skąd na świecie wziął się ogrodowy boom?
Szwecja. Towe Rossman z branży ogrodniczej:
W przeciągu ostatnich kilku lat ludzie przeznaczyli duże środki materialne oraz siły fizyczne na prowadzenie ogrodu. Inspiracją do działań były programy telewizyjne, magazyny i książki. Kiedyś ogród miał być funkcjonalny, dziś ma olśniewać. Działka, ogródek, otoczenie domu, podnoszą prestiż i status społeczny. Ogródek określa właściciela tak samo, jak samochód czy ubranie.
Wielka Brytania. Christopher Stocks, współpracuje z magazynami ogrodniczymi:
Do niedawna większość trendów ogrodniczych była ustalana przez bogatych arystokratów lub ludzi z wielkimi ogrodami, którzy mieli arystokratyczne aspiracje. Teraz w Wielkiej Brytanii duży wpływ na obraz architektury zieleni ma telewizja. Pokazuje ogród jako dostępny dla wszystkich.
Rosja. Alexander Grivko, projektant ogrodów:
Zainteresowanie prywatnymi ogrodami w Rosji wzrosło podczas ostatnich pięciu lat. Rząd przestał przeznaczać tereny zielone pod zabudowę, a właściciele nowych domów zaczęli upominać się o tereny przydomowe pod ogród. Gdy problem ogrodnictwa zaczął być przedstawiany w telewizji, projektanci ogrodów stali się popularni. Rosjanie zaczęli aranżować "inteligentne ogrody", z systemem nawadniającym i oświetleniem. Nasze ogrody są odważne.
Francja. Patrick Blanc, architekt:
We Francji tradycja ogrodnicza jest bardzo długa. Ogrody Wersalu - 800 hektarów starannie i równo zaplanowanych alejek, trawników i fontann - zostały stworzone w połowie XVIII wieku. Francuzi nie godzą się na to, aby otaczały ich tylko zimne mury. Apartamentowce muszą być otoczone rozległymi terenami zielonymi i prywatnymi ogródkami. Integralną częścią współczesnej architektury stały się ogrody na dachach budynków.
Jak eksperci i ankietowani wyobrażają sobie ogród przyszłości?
Nie będzie wymagał regularnego podlewania, przekopywania i sadzenia. System ogrodniczy zostanie połączony z komputerem, a ten będzie wysyłał nam przypomnienia typu "podlej kwiatki". Ogród przyszłości będzie ponadto ekologiczny. - W ciągu najbliższych 10-20 lat wzrośnie wykorzystanie ich do produkcji jedzenia. Dodatkowo, spodziewane jest użycie roślin jako elementu przy budowie domów, np. przy chłodzeniu powietrza i oczyszczaniu wody. Możliwe jest nawet oczyszczanie ścieków - mówi Richard Reynolds, architekt z Wielkiej Brytanii.
- Więcej o:
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody
Platan z nasion [Porady eksperta]
Późne lato w ogrodzie