Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiśnia Orient

Odpowiada Wiesław Gawryś, ogrodnik

Ubiegłej wiosny oczarował mnie ten kwitnący krzew. Chciałabym go kupić do ogrodu, ale nie znam nazwy. Na zdjęciu jest cały w kwiatach, potem rodzi małe owoce.

Wiśnia 'Orient' zachwyca wiosną
Wiśnia 'Orient' zachwyca wiosną
Fot. Ewa Narkiewicz
Ta wspaniale kwitnąca roślina to wiśnia omszona (Prunus tomentosa) 'Orient'. Jest wolno rosnącym krzewem o prosto wnoszących się gałęziach. Zwykle niewiele przerasta człowieka, choć zdarzają się stare okazy, które mierzą 3-4 m wysokości. Kwiaty rozwijają się w kwietniu, tuż przy gałązkach, jak u migdałka. Mają różowe płatki. Wyglądają bardzo efektownie, ale zawiązują owoce sporadycznie. Nie należy żałować, że jest ich niewiele. Wisienki tego gatunku smakują nieszczególnie i mają mało miąższu wokół pestki. Odmiana 'Orient' nie wyróżnia się specjalnymi wymaganiami. Najlepiej rośnie na gliniasto-próchnicznej glebie o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, w słońcu, ewentualnie w półcieniu. Nie boi się naszych zim, rzadko choruje. Ponieważ po kwitnieniu jest mało efektowna, zieleń jej liści warto wykorzystać jako tło dla letnich i jesiennych kwiatów. Na razie najłatwiej ją kupić w internetowych sklepach ogrodniczych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Wiśnia Orient