Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koncert orkiestry królewskiej dla roślin

Małgorzata Łączyńska

W marcu br. w sali Cadogan Hall w Londynie odbył się niezwykły koncert. Królewska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Beniamina Pope zagrała koncert dla... roślin.

Koncert Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej dla roślin.
Koncert Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej dla roślin.
Fot. www.youtube.com
To wydarzenie muzyczne zarejestrowane zostało na specjalnie wydanej płycie - 45 minutowym albumie wypełnionym muzyką Mozarta.

Na widowni koncertu słuchała tłumnie zebrana kwitnąca publiczność, złożona ze 100 różnych gatunków przedstawicieli flory. Jak przypuszczają naukowcy muzyka, zwłaszcza klasyczna, może pozytywnie wpływać na wzrost i rozwój roślin. Wszak reagują one fizjologicznie na światło, temperaturę, dotyk i wibracje, dlaczego nie miałyby tego robić w odpowiedzi na dźwięk?

Te hipotezy badawcze intrygują biologów na całym świecie. Dr Mi-Jeong Jeong (Korea) przeprowadza eksperymenty poświęcone wpływowi dźwięków na geny roślin. -Gdy odgrywano pojedyncze nuty, w roślinach ryżu pojawiła się ponoć reakcja w dwóch genach reagujących na światło. Była silniejsza przy wyższych dźwiękach i słabła wraz z obniżeniem tonacji - informują biolodzy periodyku Molecular Breeding. Więcej informacji na stronach: http://newslite.tv/2011/03/23/royal-philharmonic-orchestra-p.html

Zobaczcie sami ten niezwykły koncert    Więcej o:

Skomentuj:

Koncert orkiestry królewskiej dla roślin