Różaneczniki 'Album Novum' (Rhododendron 'Album Novum')
Różaneczniki zawsze zielone należą do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. 'Album Novum' mają piękne kwiaty w odcieniu bieli wpadającej w kolor lila.
Pochodzenie
Różanecznik 'Album Novum' został wyhodowany w 1999 roku w słynnej niemieckiej szkółce Hachmann'a. Jest mieszańcem zaliczanym do grupy różaneczników wielkokwiatowych, wywodzi się od Rhododendron catawbiense (różanecznika fioletowego).
Wygląd
<a href="http://zszp.pl/?id=30&nid=1010&lang=1"><b>Różanecznik 'Album Novum'</b></a> to gęsty krzew o wzniesionym, zwartym pokroju i stosunkowo silnym tempie wzrostu. Po wielu latach uprawy osiąga 3 m wysokości. Liście okazałe, podłużne, w zarysie eliptyczne, ciemnozielone, skórzaste i błyszczące. W sprzyjających warunkach i łagodnym klimacie pojedynczy liść może żyć nawet kilka lat. Rhododendron 'Album Novum' kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są białe, delikatnie liliowo nabiegłe, z żółtozielonym rysunkiem. Średnica pojedynczych, szerokodzwonkowatych kwiatów wynosi od 5 do 7 cm. Są one zebrane od 12 do 15 w okazałe, kuliste kwiatostany. Pomimo, że krzewy zakwitają stosunkowo późno, kwitną długo i obficie. Po kwitnieniu pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.
Wymagania
Odmiany z tej grupy mają małe wymagania uprawowe, są odporne na mróz i mają zdrowe ulistnienie. Rhododendron 'Album Novum' można sadzić zarówno na miejscach cienistych, jak i słonecznych, w obu jednak przypadkach stanowisko uprawy powinno być osłonięte od wiatru. Różaneczniki najczęściej cierpią w naszym klimacie nie z powodu przemarzania, lecz wysuszenia ich tkanek w czasie zimy. Zjawisko to nosi nazwę suszy fizjologicznej. Krzewy rosnące w pełnym słońcu zawiązują więcej pąków kwiatowych, ale wymagają częstszego podlewania oraz okrywania lub cieniowania na okres zimy. Aby dobrze rosły, różaneczniki wymagają kwaśnego odczynu podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu odpowiedniego pH podłoża. Cięcie roślin jest zbędne, gdyż krzewy odmiany 'Album Novum' mają zwarty pokrój. Usuwać należy tylko pędy uszkodzone lub chore. Warto jednak wiedzieć, że różaneczniki dobrze się regenerują nawet po silnym cięciu.
Zastosowanie
Rhododendron 'Album Novum', podobnie jak inne różaneczniki, najlepiej czuje się w ogrodach z ustalonym mikroklimatem, w towarzystwie lub zaciszu drzew iglastych, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych. Parowanie wody powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost roślin. Niezwykle efektownie prezentują się krzewy sadzone w dużych grupach jednogatunkowych, szczególnie w ogrodach o urozmaiconej rzeźbie terenu. Miejsca takie w okresie kwitnienia są niezwykle malownicze.
Więcej informacji w katalogach roślin:
www.katalogiroslin.pl
- Więcej o:
Jak radzić sobie z chorobami różaneczników i azalii?
Najwcześniejsze azalie i różaneczniki
Azalie i różaneczniki
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]