Jak radzić sobie z chorobami różaneczników i azalii?
Wiosna to czas, gdy nasze ogrody zdobią okazałe kwiaty różaneczników i azalii. W maju i czerwcu cieszymy się ich urodą, jednak nie możemy zapominać, że rośliny wymagają naszej troski i pielęgnacji przez cały rok.
Od lipca do jesieni rośliny bywają też atakowane przez inną chorobę grzybową, mączniaka prawdziwego. Łatwo jest ją rozpoznać, gdyż w przypadku porażenia krzewów ich liście pokrywa biały mączysty nalot. W tym przypadku nie trzeba pozbywać się krzewów z ogrodu. Wystarczy wyciąć porażone liście i pędy. Do zwalczania mączniaka stosuje się środki grzybobójcze w aerorozolu, np. Baymat Ultra AE.Preparat ten można stosować trzy razy w sezonie wegetacyjnym.
Rosnące w nadmiernym zagęszczeniu krzewy różaneczników i azalii, w miejscach, w których jest wysoka wilgotność bardzo często bywają porażane przez szarą pleśń. Choroba ta, łatwa do rozpoznania, objawia się w postaci szarego nalotu, a co gorsza powoduje zamieranie pąków kwiatowych, plamistość kwiatów i zamieranie ich wierzchołków. By ochronić przed nią pąki kwiatowe i kwiaty stosuje się Teldor 500 SC
Inne, rzadziej występujące choroby, które mogą występować na różanecznikach i azaliach to brązowienie brzegów i wierzchołków liści krzewów (objawia się w postaci widocznych czarnych punkcików na liściach), plamistość liści (jasno- i ciemnobrązowe plamy na liściach) oraz powłocznik azaliowy (twarde, guzgowate zgrubienia na liściach. Na te trzy choroby możemy zastosować Baymat AE i NEI.
- Więcej o: