Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak radzić sobie z chorobami różaneczników i azalii?

red.

Wiosna to czas, gdy nasze ogrody zdobią okazałe kwiaty różaneczników i azalii. W maju i czerwcu cieszymy się ich urodą, jednak nie możemy zapominać, że rośliny wymagają naszej troski i pielęgnacji przez cały rok.

24.05.2004 PIASECZNO SZKOLKA ROSLIN OZDOBNYCH KRZEWY LISCIASTE KWIATY WIOSNA AZALIA RHODODENDRON
Azalia Rhonodendron
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Na co trzeba zwrócić uwagę? Jeżeli krzewy przestają rosnąć, ich liście stają się szarawe lub jasnozielone, po czym zwijają się łódeczkowato, a na łodygach pojawiają się brązowe plamy mamy do czynienia z chorobą grzybową, zwaną fytoftorozą różaneczników. Zwróćmy uwagę, czy podobne objawy nie pojawiły się też na innych roślinach w ogrodzie (iglastych, liściastych i pozostałych wrzosowatych). Niestety chore okazy należy usunąć i spalić. Nie da się ich wyleczyć. Jednak, by oczyścić podłoże, pozbyć się z niego grzybów i zabezpieczyć rosnące w pobliżu rośliny najlepiej podlać je preparatem Previcur Energy 840 SL.

Od lipca do jesieni rośliny bywają też atakowane przez inną chorobę grzybową, mączniaka prawdziwego. Łatwo jest ją rozpoznać, gdyż w przypadku porażenia krzewów ich liście pokrywa biały mączysty nalot. W tym przypadku nie trzeba pozbywać się krzewów z ogrodu. Wystarczy wyciąć porażone liście i pędy. Do zwalczania mączniaka stosuje się środki grzybobójcze w aerorozolu, np. Baymat Ultra AE.Preparat ten można stosować trzy razy w sezonie wegetacyjnym.

Rosnące w nadmiernym zagęszczeniu krzewy różaneczników i azalii, w miejscach, w których jest wysoka wilgotność bardzo często bywają porażane przez szarą pleśń. Choroba ta, łatwa do rozpoznania, objawia się w postaci szarego nalotu, a co gorsza powoduje zamieranie pąków kwiatowych, plamistość kwiatów i zamieranie ich wierzchołków. By ochronić przed nią pąki kwiatowe i kwiaty stosuje się Teldor 500 SC

Inne, rzadziej występujące choroby, które mogą występować na różanecznikach i azaliach to brązowienie brzegów i wierzchołków liści krzewów (objawia się w postaci widocznych czarnych punkcików na liściach), plamistość liści (jasno- i ciemnobrązowe plamy na liściach) oraz powłocznik azaliowy (twarde, guzgowate zgrubienia na liściach. Na te trzy choroby możemy zastosować Baymat AE i NEI.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak radzić sobie z chorobami różaneczników i azalii?