Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nawilżamy rośliny w sezonie grzewczym

PIOTR SYGA

Sezon grzewczy daje się we znaki większości doniczkowych roślin. Można im ulżyć, spryskując liście lub nawilżając powietrze.

12.10.2006 WARSZAWA DLA KWIETNIK ROSLINA DONICZKOWA ROSLINY DONICZKOWE NAWADNIANIE NAWILZANIE NAWILZAC WILGOC FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA
TACA Z KAMYKAMI w nagrzanych mieszkaniach powinna być napełniana wodą codziennie
Fot. Lukasz Zandecki / AG
W trosce o rośliny doniczkowe nieraz długo zwlekamy z włączeniem kaloryferów. Kiedy jednak temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20°C, odkręcamy kurki. Efektem jest coraz bardziej suche powietrze. Odczuwamy to sami, kiedy nasza skóra staje się silnie wysuszona. Odbija się to także na roślinach, które chorują i są dręczone przez szkodniki. Obfitsze podlewanie nic tu nie pomoże - trzeba zastosować inne metody.

ZRASZANIE

W mieszkaniu używamy najczęściej najprostszych małych spryskiwaczy z ręczną pompką. Niestety, jest to czynność pracochłonna i męcząca. Pewne ułatwienie daje użycie spryskiwaczy ciśnieniowych

- po kilkakrotnym podpompowaniu zbiornika specjalny przycisk pozwala zraszać kilka minut bez uciążliwej pracy dłonią. Woda wlewana do zbiornika powinna być miękka, np. przegotowana, by na liściach nie pozostawały brzydkie plamy z osadzającego się kamienia.

Czy wiesz, że...

Nie należy zraszać zakurzonych roślin, bo wilgotny kurz jeszcze silniej przywiera do liści.

NAWILŻANIE

Niezbędne jest w przypadku gatunków, którym zraszanie nie służy, np. wrażliwym na szarą pleśń czy takim, które właśnie kwitną lub ich liście są gęsto pokryte włoskami. Stosujemy wtedy:

Tace z kamieniami i wodą. Pamiętajmy, aby pojemniki z otworem odpływowym na dnie ustawiać na dodatkowych podpórkach, tak żeby nie miały one bezpośredniego kontaktu z wodą.

Zbiorniki z wodą na kaloryferach. Mogą być ceramiczne lub plastikowe z wkładami papierowymi. Powinniśmy dobrać model, którego kształt będzie odpowiedni do naszego kaloryfera. Nawilżacz powinien jak największą powierzchnią przylegać do grzejnika. Dlatego modele do kaloryferów żeberkowych z tyłu nie są płaskie, lecz wyprofilowane, by lepiej pasowały do zagłębień.

MECHANICZNE I EFEKTOWNE

Nawilżacze i zamgławiacze wytwarzające parę wodną (termicznie lub ultradźwiękami) najczęściej w postaci delikatnej mgły (dla lepszego efektu niekiedy jest ona dodatkowo podświetlana) mają prostą konstrukcję. Przeważnie w zbiorniku z wodą pracuje małe serce - ultradźwiękowy dyfuzor. Ten elektryczny element można też kupić oddzielnie i samemu zbudować własny zamgławiacz. Takie dyfuzory intensywnie nawilżają powietrze w promieniu 50-100 cm. Często wykorzystuje się je w terrariach i paludariach z egzotycznymi roślinami.

Pokojowe źródełka i fontanny idealnie nadają się do poprawiania atmosfery wokół roślin. Woda paruje z nich tym intensywniej, im większa jest powierzchnia, po której spływa. Należy je ustawiać jak najbliżej roślin. Znajdująca się wewnątrz pompka może pracować bez przerwy. Pamiętajmy tylko, aby w zbiorniku nie zabrakło wody, ponieważ urządzenie, pracując na sucho, może się zatrzeć. Do typowych nawilżaczy, fontann oraz zamgławiaczy można dolewać również olejki eteryczne, dzięki czemu oprócz pary wydobywa się z nich zapach przyjemny dla domowników i nieszkodliwy dla roślin.

Potrzebują zraszania: paprocie, kalatee, maranty, palmy, krotony, kordyliny, draceny, bluszcze, szeflery, bromelie

Wolą zamgławianie: fiołki afrykańskie, begonie, pantofelniki, gloksynie, skrętniki, achimenesy oraz wszystkie rośliny w trakcie kwitnienia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nawilżamy rośliny w sezonie grzewczym