Nawilżamy rośliny w sezonie grzewczym
Sezon grzewczy daje się we znaki większości doniczkowych roślin. Można im ulżyć, spryskując liście lub nawilżając powietrze.
ZRASZANIE
W mieszkaniu używamy najczęściej najprostszych małych spryskiwaczy z ręczną pompką. Niestety, jest to czynność pracochłonna i męcząca. Pewne ułatwienie daje użycie spryskiwaczy ciśnieniowych
- po kilkakrotnym podpompowaniu zbiornika specjalny przycisk pozwala zraszać kilka minut bez uciążliwej pracy dłonią. Woda wlewana do zbiornika powinna być miękka, np. przegotowana, by na liściach nie pozostawały brzydkie plamy z osadzającego się kamienia.
Czy wiesz, że...
Nie należy zraszać zakurzonych roślin, bo wilgotny kurz jeszcze silniej przywiera do liści.
NAWILŻANIE
Niezbędne jest w przypadku gatunków, którym zraszanie nie służy, np. wrażliwym na szarą pleśń czy takim, które właśnie kwitną lub ich liście są gęsto pokryte włoskami. Stosujemy wtedy:
Tace z kamieniami i wodą. Pamiętajmy, aby pojemniki z otworem odpływowym na dnie ustawiać na dodatkowych podpórkach, tak żeby nie miały one bezpośredniego kontaktu z wodą.
Zbiorniki z wodą na kaloryferach. Mogą być ceramiczne lub plastikowe z wkładami papierowymi. Powinniśmy dobrać model, którego kształt będzie odpowiedni do naszego kaloryfera. Nawilżacz powinien jak największą powierzchnią przylegać do grzejnika. Dlatego modele do kaloryferów żeberkowych z tyłu nie są płaskie, lecz wyprofilowane, by lepiej pasowały do zagłębień.
MECHANICZNE I EFEKTOWNE
Nawilżacze i zamgławiacze wytwarzające parę wodną (termicznie lub ultradźwiękami) najczęściej w postaci delikatnej mgły (dla lepszego efektu niekiedy jest ona dodatkowo podświetlana) mają prostą konstrukcję. Przeważnie w zbiorniku z wodą pracuje małe serce - ultradźwiękowy dyfuzor. Ten elektryczny element można też kupić oddzielnie i samemu zbudować własny zamgławiacz. Takie dyfuzory intensywnie nawilżają powietrze w promieniu 50-100 cm. Często wykorzystuje się je w terrariach i paludariach z egzotycznymi roślinami.
Pokojowe źródełka i fontanny idealnie nadają się do poprawiania atmosfery wokół roślin. Woda paruje z nich tym intensywniej, im większa jest powierzchnia, po której spływa. Należy je ustawiać jak najbliżej roślin. Znajdująca się wewnątrz pompka może pracować bez przerwy. Pamiętajmy tylko, aby w zbiorniku nie zabrakło wody, ponieważ urządzenie, pracując na sucho, może się zatrzeć. Do typowych nawilżaczy, fontann oraz zamgławiaczy można dolewać również olejki eteryczne, dzięki czemu oprócz pary wydobywa się z nich zapach przyjemny dla domowników i nieszkodliwy dla roślin.
Potrzebują zraszania: paprocie, kalatee, maranty, palmy, krotony, kordyliny, draceny, bluszcze, szeflery, bromelie
Wolą zamgławianie: fiołki afrykańskie, begonie, pantofelniki, gloksynie, skrętniki, achimenesy oraz wszystkie rośliny w trakcie kwitnienia.
- Więcej o:
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]
Ściółkowanie korą [Porada eksperta]
Zioła na stres
Ile kosztuje wycięcie drzewa?